Fulya OMAÇ / İSTANBUL

Geçtiğimiz günlerde oldukça iri yağan dolunun araçların camlarını kırması, kaportalarını çökertmesi üzerine ders çıkaranlar geceden araçlarını karton, naylon, lastikli çarşaf, halı ve kilimlerle örterek doluya karşı tedbir aldılar. Kimileri araçlarını ağaçların altına çekip, dolunun dalların etkisiyle hızını yavaşlatıp, araçlarına zarar vermesini önlemeye çalışırken, kimileri ise araçlarının üzerine örttükleri karton ve naylonları kah bantla kah içi su dolu pet şişelerle veya taşlarla sabitlemeye çalıştı.

İSTANBUL VALİLİĞİ DE HALKI UYARDI

İstanbul Valiliği’nin resmi internet sitesinde de yarın sabah saatlerinden itibaren il genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiği Turuncu Meteo Uyarı Koduyla şu açıklamaya yer verildi:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre; İstanbul’da yarın sabah saatlerinden (06.00) itibaren il genelinde görülecek sağanak yağışların kuvvetli (21-50 Kg/m2), yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgâr, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İstanbul’da Perşembe ve Cuma günleri gök gürültülü sağanak yağış, Cumartesi günü sağanak yağış beklenirken, Pazar günü ise yağışların yerini parçalı bulutlu havaya bırakması tahmin ediliyor.

İstanbul’da 4 günlük tahmin edilen günlük hava sıcaklıkları:

8 Ekim Perşembe- Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı; en düşük 23, en yüksek 24 derece.
9 Ekim Cuma- Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı; en düşük 18, en yüksek 20 derece.
10 Ekim Cumartesi- Sağanak Yağışlı; en düşük 18, en yüksek 20 derece.
11 Ekim Pazar- Parçalı Bulutlu; en düşük 17, en yüksek 22 derece.

İstanbul Valiliği’nce 8 Ekim Perşembe günü için verilen Turuncu Meteo Uyarı Kodu ise şunu ifade ediyor:

Ali Rıza Alkaya türkülerle sonsuzluğa uğurlandı Ali Rıza Alkaya türkülerle sonsuzluğa uğurlandı

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

Fotolar: İstanbul’da araçları doludan zarar görmesin diye araç sahiplerinin aldığı ilginç önlemler