İsrail Başbakanı Naftali Bennet, Ben & Jerry dondurmalarının İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşimlerinde satış boykotu kararı almasına "güçlü bir hamleyle" karşılık verileceğini söyledi.

Naftali Bennett warned the Amerikan şirketinin ana şirketi Unilever'e boykot kararının yasal ve diğer alanlarda sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Filistinliler kararı övgüyle karşıladı.

İsrail'in 1967 Savaşı'da işgal altına aldığı Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yapılan 140 dolayında yerleşimde 600 binden fazla Yahudi yaşıyor.

Uluslararası toplumun büyük kısmı, yerleşimleri uluslararası hukuka aykırı kabul ediyor, İsrail ise buna karşı çıkıyor.

Dondurma, Yahudi yerleşimlerinde de satılıyor. Bu nedenle ABD'li aktivistler, ilerici görüşleriyle tanınan şirkete baskı yapıyordu.

Şirket, "İşgal altındaki Filistin topraklarında satışın durdurulması" kararını açıklarken yaptığı duyuruda, sevenleri ve güvendikleri ortaklarının paylaştıkları kaygıları tanıdıklarını belirtti.

Şirket, İsrail bayisiyle uzun süren ortaklıklarının 2022 sonunda biteceğini ve daha sonra "İsrail'de başka bir düzenlemeyle kalacaklarını" belirtti.

İsrail Başbakanı Bennet, Unilever CEO'su Alen Jope'yle "bu açık İsrail karşıtı" adımı konuştuğunu belirtti.

Bennett "Bu çok ağır sonuçları olan bir hamle. Bunlara yasal sonuçlar da dahil ve İsrail vatandaşlarına karşı girişilen herhangi bir boykota karşı güçlü bir hamleyle karşılık verecek" dedi.

İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu