İsrail esrarı yasallaştırmaya hazırlanıyor. Yasa çıktığında İsrail'i ziyaret eden tüm turistler koşulsuz, 21 yaş üstü İsrail vatandaşları ise reçetelı şekilde esrar kullanabilecek.

Hakan Arslan / Almanya

İsrail'den esrara yeşil ışık

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Meclisi keneviri serbest bırakmaya hazırlanıyor. Yasa çıktığında esrardan elde edilen tüm vergi geliri uyuşturucu ile mücadele için kullanılacak.

Yasal düzenlemenin önümüzdeki günlerde İsrail Meclisi Knesset'e getirileceğini söyleyen Adalet Bakanı Avi Nissenkorn, yasanın çıkmasının 9 ayı bulabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Knesset'in Uyuşturucu ve Alkol Kullanımı İle Mücadele Komite Başkanı Michal Cotler-Wunsh, bunun İsrail için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Kenevirin İsrail'de yasallaşması ise 2021'in son çeyreğini bulabilecek. İsrail'li yetkililer ABD'nin tıbbi amaçlı kenevir kullanımını serbest bıraktıģı eyaletlerini incelemeye devam ediyor.

Yasanın çıkması durumunda İsrail'i ziyaret eden turistlerle, 21 yaşın üzerinde olmaları ve geçerli bir kimlik sunmaları koşuluyla İsrail vatandaşları reçete ile esrar satın alabilecek.

Öte yandan esrar bulundurulmasına müsade edilecek miktar ise henüz belirlenmedi. Ayrıca yasanın evde yetiştirmeyi başlangıçta yasak kapsamına alması bekleniyor.

Metin Çulhaoğlu Ankara'da son yolculuğuna uğurlanacak Metin Çulhaoğlu Ankara'da son yolculuğuna uğurlanacak

Meretz partisi Knesset üyesi ve esrarın serbestliğini savunan Tamar Zandberg ise yaptığı açıklamada İsrail'de esrar ile ilgili gelinen noktayı zafer olarak nitelendirdi.

Facebook hesabından kenevir yaprağı paylaşarak bir açıklama yapan Knesset üyesi Zandberg;

"Knesset'e seçildiğimde İsrail'de yasallaştırmayı destekleyen tek bendim" dedi. "İki yıl sonra, Uyuşturucu Komitesinin yasallaştırmayı destekleyen ilk ve tek başkanı bendim" diyen Zandberg, "Knesset Başkanı benim görevden alınmamı bile talep etti" dedi.

Zandberg sözlerine şöyle devam etti, "Boş zamanlarınızda esrar içmek cezai bir suç olmamalı. Araştırma yaptım, tartışmalar yaptım, gösterdim, ikna ettim ve yakında olacak"