İGC Basın Lokali’nde yapılan törene İGC Başkan Yardımcısı Ali Ekber Yıldırım, Genel Sekreter Misket Dikmen, Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Sevgi, Sayman Nesrin Coşkun, yönetim kurulu üyeleri Nezih Bilger, Salih Soysal, yarışma seçici kurulundan Hüseyin Yurttaş, Mavisel Yener ve Hidayet Karakuş’un yanı sıra İsmail Sivri’nin eşi Aysel Sivri, oğlu Talat Sivri, kızı Hikmet Gökmen, yarışmanın mimarlarından Erdal İzgi, cemiyet üyeleri, ödül alan öğrenciler, öğretmenleri ve veliler katıldı.

Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ali Ekber Yıldırım, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne 14 yıl başkan olarak hizmet veren, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı İsmail Sivri’nin adını yaşatmanın önemli olduğunu söyledi. Yıldırım şöyle dedi:

"İGC olarak eski başkanlarımızı, ustalarımızı, cemiyetimizde görev yaparak iz bırakan büyüklerimizi anmayı görev sayıyoruz. Bu doğrultuda İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması’nı üç yıl önce başlattık. Bu yarışma İsmail Sivri’yi anlatabilecek, onu geleceğe taşıyabilecek önemli projelerden biri. Üç yıl boyunca dereceye giren öyküleri bu yıl kitap olarak yayımlayacağız."

Konuşmaların ardından öğrencilere ödülleri verildi. İsmail Sivri 3'üncü Çocuk Öyküleri Yarışması’nda birinciler diz üstü bilgisayar, ikinciler masaüstü bilgisayar, üçüncüler dijital fotoğraf makinesi ve özendirme ödülü alanlar da elektronik sözlükle ödüllendirildi.

ÖDÜL ALANLAR

İlköğretim öğrencilerinin katıldığı 1. Kademede Dokuz Eylül Üniversitesi 75. Yıl İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Simge Bender birinci, Dokuz Eylül Üniversitesi 75. Yıl İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Birsu Battal ikinci, Tevfik Fikret İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Kaan Egemen Şen üçüncü olurken, Mimar Kemalettin İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi İlayda Suna Mutlu ile İzmir Özel Ekin Koleji 7. sınıf öğrencisi Zeynep Biçer de özendirme ödülüne layık görüldü.

Ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı 2. kademede de Tire Gökçen Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Havva Koç birinci, Ülfet Onart Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Berna Tütüncüoğlu ikinci, Namık Kemal Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Tuğçe Özçengel üçüncü oldu. Bu kategoride İzmir Atatürk Lisesi 11. sınıf öğrencisi Merve Arabacı ve Tire Melahat Aksoy Anadolu Öğretmen Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Rabia Öztürk de özendirme ödülü aldı.MA(İÖ/COŞ)