Avusturya’da 28 yıl boyunca taktığı türbanı çıkaran ilahiyatçı ve tarihçi yazar Fatma Akay- Türker, „Bu, islamın beş şartından biri olmadığı gibi, inancın esası da değil. Kuran, Avrupa’daki müslümanların anladığından çok daha modern“ dedi. 46 yaşındaki yazar, Avusturya medyasında geniş yer buldu.

Avusturya’da 21 yıl boyunca İslam İnanç Cemaati’nde (IGGÖ), Kadın Hakları Sözcülüğü yapan ve yönetimde olan ilahiyatçı, felsefeci ve tarihçi Fatma Akay- Türker, „İslam’ın 5 şartından biri değil“ diyerek, 28 yıl boyunca taktığı türbanı çıkardı.

Geçen yıl, “Sadece Allah önünde eğilirim. Nur vor Allah werfe ich mich nieder” adlı bir kitap yayınlayan ve ataerkil yapıya karşı mücadelesini anlatan 1975 Türkiye doğumlu Fatma Akay- Türker, Kuran’i islamı savunuyor ve Kuran’daki hükümlerin, Avrupa’daki müslümanların sergilediği yaşam tarzından çok daha modern olduğunu vurguluyor.

“İNANCIN ESASI DA DEĞİL”

28 yılın ardından başörtüsünü, “Ne İslam’ın 5 şartından biridir, ne de inancın esaslarındandır” diye çıkaran Fatma Akay- Türker’in bu kararı, Avusturya medyasında geniş yer buldu. Kronen Gazetesi, Cemaat sözcüsüyken röportaj yaptığı Türkiye kökenli kadına yeniden geniş yer ayırdı ve, “Yeniden bir meydan okumayla ortaya çıkıyor. Bu kocası ve babasının destekleği büyük bir adım ve diğer kadınlara cesaret örneği oldu” diye yazdı.

KURAN’DA ZORUNLULUK YOK

Melek Mosso İranlı kadınlara destek için saçlarını kesti Melek Mosso İranlı kadınlara destek için saçlarını kesti

Gazete, Akay- Türker’in, “Başını örtmek bir tavsiyedir. Bunu çıkarmak inancı etkilemez. Sonuç olarak Allah'a, Resulullah'a ve Kuran'a duyulan sevgi değişmez. Başörtüsü hem Tevrat'ta hem de Yeni Ahit'te kadınlar için zorunlu bir zorunluluk. Buna karşılık Kuran'da kılık kıyafeti ile ilgili 6236 ayetten sadece üç ayet vardır. Yargı ayeti değil, açık ayettir. Yani bunlar bir tavsiyedir, Allah elbette bunu boşuna düzenlememiştir. Allah isteseydi ayetleri hüküm ayetleri olarak indirebilirdi” diye konuştu.