Somali'de 2010'da El Kaide'ye bağlılığını ilan eden radikal İslamcı Eş Şebap örgütünün cumartesi günü başkent Mogadişu'da düzenlediği bombalı araçlı saldırıda 2 Türkiye vatandaşı dahil 90 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

Saldırının düzenlendiği yol üzerinde, yol yapım çalışmasına katılan Türk mühendis grubu vardı. Son iki yılın en fazla ölümlü saldırısının ardından ağır yaralı 15 kişi tedavi için Türkiye'ye götürülmüştü.

EŞ ŞEBAP: HEDEFİMİZ TÜRK KONVOYUYDU

BBC'nin haberine göre kalabalık bir caddede bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının ardından Eş Şebap sözcülerinden Şeyh Ali Mahmud, sesli mesaj yayımlayarak saldırıda hedefin, Somali hükümetiyle işbirliği yapan Türkiye'den gelenleri taşıyan bir konvoy olduğunu belirtti. 

'SOMALİ HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUZ, BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ' 

Saldırıda ölen onlarca Somalili için özür dileyen örgütü, şu açıklamayı yaptı: "Müslüman Somali halkına acı veren kayıplar için çok üzgünüz, hayatını kaybeden Müslümanlara baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara ve malları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

TÜRKİYE'YE SÖMÜRGECİLİK SUÇLAMASI: ONLARLA SAVAÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sesli mesajda Türkiye, "Somali'nin kaynaklarını sömürmekle" suçlandı. 

Türkiye'nin Somali'ye yönelik insani yardım, hastane, havalimanı ve yol yapımı gibi yatırımları bulunuyor. Aynı zamanda Mogadişu'daki askeri üste Somali ordusuna eğitim veriyor.

Eş Şebap'ın açıklamasında "Dinden dönen Türk yönetimi için çalışan Türkler bizim düşmanımızdır ve daha önce söylediğimiz gibi, topraklarımızdan çekilene kadar onlarla savaşmaya devam edeceğiz. Ancak masum Müslüman Türk vatandaşlarına karşı değiliz" ifadelerinin kullandığı aktarıldı.

EŞ ŞEBAP

Eş Şebap on yılı aşkın süredir başkent Mogadişu olmak üzere ülkede birçok saldırı düzenledi ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açtı. Örgüt, ilk kez bir saldırı sonrası özür diledi. Hükümete karşı düzenlediği saldırılarda halk desteği arayan örgüt, ölü sayısının yüksek olduğu saldırıları genellikle üstlenmekten kaçınıyor. Son olarak 2017'de 500'den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırı için de güvenlik güçleri Eş Şebap'ı sorumlu tutmuş ancak örgüt saldırıyı üstlenmemişti.
Örgüt, Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği yakınlarında ve Türk yetkililerin kaldığı otellere yakın bölgelerde de birçok saldırı düzenlemişti.

Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullahi Farmaajo da cumartesi günkü saldırıdan Eş Şebab örgütünü sorumlu tutmuştu.

Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, yabancı bir ülkenin saldırının düzenlenmesine yardımcı olduğu iddia edildi ancak herhangi bir detay ya da ülke ismi verilmedi.