CHP, İP, ADD, TGB tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Milli Anayasa Forumu' Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu'nda yapıldı. Düzenleme Kurulu üyesi avukat Sabri Yavuzyılmaz moderatörlüğünde yapılan toplantıyı Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, siyasi parti temsilcileri ve yaklaşık 300 vatandaş izledi. Moderatör Sabri Yavuzyılmaz, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun çağrısıyla başlayan Milli Anayasa Forumu'nun Zonguldak’ta 100'üncü toplantısının gerçekleştirildiğini belirterek, "Bugüne kadar 99 il ve ilçede yoğun katılımlarla gerçekleştirilen Milli Anayasa Forumu'nun temel amacı bölünme Anayasası dayatmalarına karşı yurttaşlarımızı bilgilendirmek ve uyarmaktır" dedi.

GEREKİRSE 1 MİLYON KİŞİ İLE GİDER DUVARLARI YIKARIZ

Devlet eski Bakanı DYP, DP eski Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, Ergenekon davasının görüldüğü Silivri'de yaşanan olaylara değinerek, "Orada 110 kilometre kentin dışında buz gibi bir havada, mesai gününde, dolmuşla, metroyla gitme olanağı olmayan dağ başında cezaevinin kapısına 100 bin vatansever geldi" dedi.

'Et kokarsa tuz basarsın, tuz kokarsa ne yaparsın' atasözünü hatırlatan Söylemez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adalet kokmuşsa, yargı siyasallaşmışsa, vatanseverler, Atatürk milliyetçileri, demokratlar düzmece belgelerle, sahte ihbarlarla cezaevine girerse halkın adalete olan güven duygusu kalmaz. Mahkemeden tarafsız, adil bir karar beklemeyen ve şüphe duyan vatanseverler, Cumhuriyet tarihinde ilk defa dağ başında bir cezaevi kapısına, duvarına dayandılar. Dün 100 bin kişiyle adalet özgürlük ve hak arayan Atatürkçü vatanseverler, gerekirse 1 milyon kişi ile gider o duvarları yıkar. Orada insanlar sağduyuluydu, her şeye rağmen hukuk devletine ve adalete inanmak istiyorlardı ama bu yapılan tezgahlara karşı da sabırlarının sonuna geldiğini belli ettiler. Bugünün Türkiye'sinde demokratik isyan, demokratik direnişle o kale yıkılır, o duvarlar yıkılır. Hiç korkunuz olmasın."

İŞÇİ PARTİSİ'NDEN BİRLİKTE HAREKET ETME ÇAĞRISI

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey de forumda, yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP, MHP, DSP, ÖDP, TKP ve DP olmak üzere 6 partiye birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Özbey, şunları söyledi:

"Yerel yönetimlerde esaslı bir silleyi yapıştıracağız Recep Tayyip Erdoğan'a. Ondan sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bakın şöyle bir şey yok. Türkiye'ye Cumhurbaşkanlığı için bir seçeneksizlik sunuluyor 'ya Tayyip Erdoğan ya Abdullah Gül'. Reddediyoruz. Onların bundan sonra seçilebileceği yer var, Silivri koğuşlarında koğuş başkanlığı. Bundan sonra başka hiçbir yere seçilemezler. Ama öyle kolay mı. Eğer hükümlüler, tutuklular oy verirse. O oyu da alamazlar, oraya da seçilemezler. O nedenle biz mutlaka şu birleşimi hayata geçireceğiz. Cumhurbaşkanlığı işgal altında. Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduğunu sanmaktan vazgeçsin, o Amerika Birleşik Devletleri'nin memuru. Silivri kalesini yıkacağız, Ankara kalesine Türk Bayrağı'nı çekeceğiz, Çankaya kalesine bir Atatürk devrimcisini oturtacağız. Olay bundan ibaret. Halk hazır, program var, irade var ve 'ben bu işin hamalıyım, birleştiricisiyim, her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım' diyen işçi partisi var."

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Türkiye Gençlik Birliği Başkanı İlker Yücel'in de konuşmacı olarak katıldığı toplantı, soru-cevap bölümüyle sona erdi.