Irak Dışişleri Bakanlığı, Belarus ile Avrupa Birliği (AB) ülkesi Litvanya arasındaki sınırda mahsur kalan ve Litvanya'ya geçmek isteyen göçmenlerden vatandaşı olanları geri getireceğini açıkladı.

Hakan ARSLAN

İtalya'da aşırı sağcı Meloni senatonun güvenoyunu aldı İtalya'da aşırı sağcı Meloni senatonun güvenoyunu aldı

Irak Dışişleri Bakanlığı, Belarus ile Avrupa Birliği (AB) ülkesi Litvanya arasındaki sınırda mahsur kalan ve Litvanya'ya geçmek isteyen göçmenlerden vatandaşı olanları geri getireceğini açıkladı. Irak hükümeti bunun için uçak kaldırarak, yaklaşık 300 vatandaşını geri getirmeye hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı açıkladı

Irak hükümeti, Belarus ile AB ülkesi Litvanya arasındaki sınırda mahsur kalan ve Litvanya'ya geçebilmek için bekleyen yüzlerce göçmeni geri getirmeye hazırlanıyor. Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin 280 vatandaşının Belarus'tan sınır dışı edilmesini istediğini ve söz konusu Irak vatandaşı göçmenleri ülkelerine (Irak) geri getireceklerini açıkladı. Irak ulusal havayolları bugün ve yarın 280 Irak vatandaşını alarak ülkelerine geri getirecek. Geçtiğimiz hafta yüzlerce göçmen, komşu Litvanya'ya girmek için Belarus sınırından Litvanya sınırına ulaşmış, ancak Litvanya'nın kapılarını göçmenlere kapatması nedeniyle çok sayıda göçmen sınırda mahsur kalmıştı.

AB'yi göçmenlerle tehdit etmişti

AB raporlarına göre, bu yıl Belarus-Litvanya sınırını geçmeye çalışan 3 bin 500 kişi tutuklandı. Ayrıca tahminlere göre Ağustos ve Eylül aylarında Irak ve diğer ülkelerden 18 bin kadar göçmenin de Belarus-Litvanya sınırına ulaşması bekleniyor. Belarus hükümet lideri Alexander Lukashenko, ülkesine uygulanan yaptırımlara karşı AB'yi Irak, Afganistan veya Suriye gibi ülkelerden gelen göçmenlerin sınırı geçmesine izin vermekle tehdit etmişti. Belarus hükümeti ayrıca, Litvanya'ya kaçan göçmenlerin Belarus topraklarına geri dönmesini engelliyor.