İmamoğlu ve Yıldırım arasında yaklaşık 3 saat süren canlı yayın İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Mazbatası gasp edilen İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın katıldığı canlı yayın gergin geçti.

İmamoğlu’nun sık sık sözünü kesen Yıldırım, rakibinin ısrarla “oyları kim çaldı” sorusuna yanıt veremedi. Yıldırım topu YSK’ye atarak “Nereden bileyim” dedi. İmamoğlu İstanbul’un kaynaklarının yandaş vakıflara akıtıldığını vurguladı.

FETÖ ile mücadele için vakıf ve derneklere yardım yapıldığını söyleyen Yıldırım’ın “Deterjanla yıkayarak mı vakıfların temizliğini tespit edeceğiz?” savunması dikkat çekti.

İmamoğlu’nun İBB’deki büyük israfın tespit edildiği Sayıştay raporlarını yayında göstermesi üzerine Yıldırım bu raporları okumadığını söyledi.

İmamoğlu, İstanbul’un en büyük sorununun yolsuzluklar, işsizlik ve yoksulluk olduğunu vurgularken, Yıldırım “israf olmadığını” ileri sürdü.

İki aday da 23 Haziran’dan sonra aile üyeleriyle birlikte malvarlıklarını açıklama konusunda uzlaştı. İmamoğlu zevkle kabul edeceğini söylerken, ailesinin malvarlığı kamuoyunda tartışılan Yıldırım ise “Her zaman hesap veririz” dedi.

Program sırasında İmamoğlu ve Yıldırım'ın karşılıklı yönelttikleri bazı sorular cevapsız kaldı.

  • Binali Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü ilçesinde 11 kreş sözü verip sadece birini açabildiğini söyledi. Ekrem İmamoğlu bu iddiaya yanıt vermedi.

  • İmamoğlu ve Yıldırım İstanbul'un nüfusu konusunda anlaşamadı. İmamoğlu 16 milyon olduğunu isöylerken Yıldırım bu sayının yanlış olduğunu, nüfusun 15 milyon olduğunu kaydetti.

  • İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinde oyların yeniden sayımı başlamadan önce aradaki oy farkının 24 bin 57 olduğunu söylerken Yıldırım bu farkın 29 bin civarında olduğunu iddia etti.

  • Moderatör İsmail Küçükkaya'nın İstanbul'un Marmaray toplu taşıma sisteminde kullanılan bazı vagonların depolarda çürümeye terk edildiği iddialarının araştırılması talebine Yıldırım'dan yanıt geldi. Yıldırım iddiaların halihazırda çürütüldüğünü söyledi.

  • İmamoğlu, denetimden geçmiş Sayıştay raporuna göre 5 yıllık zararın 5 yılda 753 milyon TL olduğunu açıklarken Yıldırım'ın açıklamalarında veriler bu sayıdan farklıydı.

  • Ekrem İmamoğlu 31 Mart gecesi oy sayımına dair veri akışını kesen Anadolu Ajansı (AA) ile AK Parti adayının görüştüğünü iddia etti. İmamoğlu "AA ile görüşmedik, açıklamasına inanmıyorum." derken Yıldırım, "Ben AA ile görüşmedim. Görüşsem, görüştüm derim." şeklinde konuştu.

  • İmamoğlu'nun bazı vakıflara ve derneklere nakdi yardım yapıldığını söylemesine karşın Yıldırım "Hiçbir şekilde belediyeler bu kuruluşlara nakdi destek olamaz." dedi.