15'i tutuklu 29 sanıklı İnternet Andıcı Davası'nın 55. duruşması sona erdi. Mahkeme sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin ara kararlarını yaklaşık 4 saatlik aranın ardından açıkladı. Davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı ara kararlar Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı. Mahkeme heyeti tutuksuz sanıklar Meryem Kurşun ve Orhan Güçlü'nün sorgularının yapılmış olmasını dikkate alarak duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Tutuklu sanık Ziya İlker Göktaş'ın avukatı Tülay Çelikyürek'in talebini kabul eden mahkeme heyeti kararında şu ifadelere yer verdi. "Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazılarak daha önceki cevabi yazılar ile sanıkların beyanları arasındaki farklılıkları gösteren duruşma tutanakları da yazıya eklenerek, 1995-2009 tarihleri arasında Harekat Başkanlığı ve buna bağlı Bilgi Destek Daire Başkanlığı ile bağlı Şube Müdürlüklerinde görev yapan daire başkanları, Şube müdürleri ile diğer asker ve sivil memurların her şube ayrı ayrı belirtilmek ve TMK esasları ile değişiklikleri dikkate alınmak suretiyle isim, rütbe, görev, göreve başlama ve ayrılma tarihleri ile kullandıkları bilgisayarlarda kullandıkları kullanıcı isim ve numaraları ile bilgisayarların BİM numaralarının ayrıntılı olarak mahkemeye gönderilmesine karar verildi."

MAHKEME, AVUKAT REÇBER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU


Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak hangi sistem kapsamında (Döküman yönetim sistemi gibi) elektronik imza uygulamasının kullanılmaya başladığı tarihin bildirilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, tutuklu sanık Serdar Öztürk'ün avukatı Demet Reçber'in duruşmadaki beyanları nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN ZİYARET LİSTESİ İSTENDİ


Mahkeme Heyeti Genelkurmay Başkanlığı'ndan, 2007 yılı Eylül ayında o dönem görev yapan Genelkurmay 2. Başkanı Ergün Saygun'u ve özel sekreteri Kurmay Albay Uğur Berksun'u, Genelkurmay Harekat Başkanı Nusret Taşdeler'i ziyaret edenlerin listesinin onaylı süretini istedi. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliye taleplerini oybirliğiyle reddetti. Mahkeme heyeti duruşmayı 22 Mart 2012 saat 09.00'a erteledi.

DAVADA TUTUKLU SANIK SAYISI 16'YA YÜKSELDİ


Mahkeme, İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianamenin, İnternet Andıcı Davası ile birleştirilmesine de karar verdi. Mahkeme kararında iddianamedeki anlatımlar, birleştirme yönündeki savcılık talebi, davaların birlikte yürütülmesinde dosyalar arasındaki fiili ve hukuli irtibatın olması, davaların birleşmesinde hukuki menfaatin bulunması ve usul ekonomisini gerekçe göstedi. İlker Başbuğ ile birlikte davada sanık sayısı 30'a, tutuklu sanık sayısı ise 16'ya yükseldi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Ocak'ta tutuklanmıştı.


SK (TT)