Zehirlendiğinden şüphelenilen ancak şimdi iyileştiği belirtilen Rus oligarkın, göz yanması ve deri soyulması belirtileri gösterdiği ifade edildi.

Abramoviç'in yanı sıra iki Ukraynalı müzakerecinin de zehirlendiği, bunlardan birinin iş insanı, diğerinin de Ukraynalı milletvekili Rustem Umerov olduğu belirtiliyor.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, iddia edilen zehirlenmenin, Rusya'da müzakereleri sabote etmeye çalışanlar tarafından düzenlendiği iddialarına yer verdi.

Gazeteye bilgi veren kaynaklar, olayın 3 Mart'ta meydana geldiğini ve Abramoviç'in ve Ukraynalı müzakerecilerin durumunun iyi olduğunu bildirdi.

BBC'nin konuştuğu Abramoviç'e yakın bir kaynak, Rus milyarderin zehirlenme belirtileri gösterdiğini, ancak iyileşmiş olduğunu ve Ukrayna'daki savaşı sonra erdirme çabasıyla müzakerelere devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Umerov, pazartesi günü paylaştığı Twitter mesajında "iyi" olduğunu söyledi ve "doğrulanmamış bilgiye" inanılmamasını istedi.

Bu olay, Abramoviç'in Ukrayna ile Rusya arasında yaptığı belirtilen aracılık rolünü gündeme getirdi. Abramoviç'in müzakerelerdeki rolü net değil, ancak sözcüsü daha önce Rus oligarkın etkisinin "sınırlı" olduğunu söylemişti.

ZELENSKİY: ABRAMOVİÇ YARDIM TEKLİF ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin tırmanmasını önlemek amacıyla Abramoviç'in yardım teklif ettiğini söyledi.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Abramoviç, Mart ayı başından beri müzakereler için Moskova ile Kiev arasında birçok kez seyahat etti.

Abramoviç'in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile de görüştüğü, ancak Zelenskiy'nin olaydan etkilenmediği ve sözcüsünün olay hakkında bilgi sahibi olmadığı belirtiliyor.

Araştırmacı gazetecilik grubu Bellingcat, Abramoviç'in ve müzakerecilerin "kimyasal silahla zehirlenme belirtileriyle uyumlu" belirtiler gösterdiğini duyurdu.

Bellingcat, belirtiler arasında "gözde ve deride enflamasyon ve yanma" olduğunu söylüyor.

Reuters haber ajansı ise ismini açıklamayan bir ABD'li yetkilinin, istihbarat kaynaklarının, Abramoviç'in rahatsızlığının zehirlenme değil "çevresel" faktörlerden kaynaklandığına işaret ettiğine dair sözlerini aktardı.

Abramoviç 14 Mart'ta İsrail'deki Tel Aviv Havalimanı'nda görüldü.

Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi? Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi?

ABRAMOVİÇ'İN MÜZAKERELERDEKİ ROLÜ

Sözcüsü Abramoviç'in iki ülke arasındaki savaşa "barışçıl bir çözüm" bulma çabasıyla "sınırlı" bir rol oynadığını söyledi.

Avrupa Birliği ve İngiltere hükümeti, Chelsea Futbol Kulübü'nün de sahibi olan Abramoviç'e, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı olduğu iddiasıyla yaptırım uyguladı.

Ancak Ukrayna lideri Zelenskiy'nin, Moskova ile barış görüşmelerinde rol oynayabileceği iddiasıyla ABD'den Abramoviç'e yaptırım kararı almamasını istediğine dair haberler gündeme geldi.

Kremlin, Abramoviç'in barış müzakerelerinin ilk aşamasında bir rolü olduğunu, ancak artık sürecin ik ülkenin müzakere ekipleri tarafından yürütüldüğünü belirtiyor.

Moskova ve Kiev temsilcileri, Salı günü İstanbul'da yeniden yüz yüze müzakereler için bir araya gelecek.