Orta Amerika ülkesi Honduras'ta devlet başkanlığı seçimini rakiplerine büyük fark atarak kazanan sol muhalefetin adayı Xiomara Castro yemin ederek görevine başladı.  

Ülkenin ilk kadın lideri olarak tarihe geçen Castro, Tegucigalpa kentindeki törende yemin etti. Castro, törene eski devlet başkanı olan eşi Manuel Zelaya'yla birlikte katıldı. 

Castro, Honduras'ın kuruluşundan bu yana ilk kez kadın bir devlet başkanının bu görevi üstleneceğini vurgulayarak, "Bağımsızlığımızın ilanından beri 200 yıl geçti. Zincirleri kırıyoruz, gelenekleri kırıyoruz. Bu tarihi gerçek, ancak halkın çoğunluğunun görüşünden kaynaklanabilir. Honduras halkına, bu onur ve güven için teşekkür ederiz." dedi.

Yoksulluk, göç, uyuşturucu kaçakçılığı ve yolsuzlukla mücadelede kararlılık mesajı veren Castro, eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdamın ilerletilmesi için çabalayacaklarını söyledi.

Castro'nun zaferi, Zelaya'nın 12 yıl önce bir darbe ile iktidardan indirilmesinin ardından solun tekrar göreve gelmesi anlamına geliyor. 2017 yılında Libre'nin desteklediği aday Salvador Nasralla seçimleri küçük bir farkla Ulusal Parti'den Juan Orlando Hernández'e kaybetmiş, seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. Çok geçmeden ülkede uzun soluklu sokak eylemleri başlamıştı.

Hernández'in ismi ABD'deki yargı makamları tarafından uyuşturucu ticaretiyle anılmasının ardından popülerliğinde ciddi bir düşüş yaşandı. Öyle ki partisinin adayı Nasry Asfura son seçim kampanyası boyunca Hernández'den uzak durmaya gayret gösterdi. 

Alman Bakan Baerbock’a Rus İHA’sı engeli Alman Bakan Baerbock’a Rus İHA’sı engeli