Hollandalılar, koronavirüs pandemisi gölgesinde düzenlenen genel seçim için oy kullanıyor. Seçim, virüsün yayılma riskini azaltmak için 3 gün sürecek.

Hollanda'da, Kovid-19 salgınının yayılma riskini azaltmak için 3 gün sürecek genel seçimde oy verme işlemi bugün sabah başladı.

Europol: Uyuşturucu kaçakçılığı yapan çete çökertildi Europol: Uyuşturucu kaçakçılığı yapan çete çökertildi

Seçimde 1579 aday ve 37 parti, 150 sandalye için yarışıyor. 35 Türkiye kökenli adayın da katıldığı seçimlerde, bir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşması öngörülmüyor.

Sandıkların her gün yerel saatle 21.00'de kapanacağı seçimin ilk sonuçlarının, 17 Mart'ta gece geç saatlerde açıklanması bekleniyor.

Hollanda medyası, 17 Mart Çarşamba akşamı oy verme işlemi tamamlandıktan hemen sonra sandık çıkış anketlerini yayımlamaya başlayacak. Resmi sonuçlar ise 22 Mart'ta açıklanacak.

Normal şartlarda bir günde yapılan seçim, bu yıl 15-17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Böylece seçim sandıklarında oluşacak kalabalık önlenecek. İlk iki gün ağırlıkla risk grubunda olanların sandığa gitmesi beklenirken diğerlerinin ise çarşamba günü oy kullanması isteniliyor. 

Ülkede, bir partinin hükümet kurabilmesi için parlamentodaki 150 milletvekilinden en az 76'sının desteğini alması gerekiyor. 

Sputnik'in haberine göre araştırma şirketi IPSOS'un son anketine göre, geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) 39 sandalyeyle ilk sırada yer alıyor. VVD'nin yüzde 21-26 arasında oy alacağı tahmin ediliyor. 

Hollanda'da, "İslam'dan Arındırma Bakanlığı" kurarak İslam ülkelerinden sığınmacı veya göçmen almamayı, camiler, İslami okullar ve Kur'an-ı Kerim aracılığıyla "İslami ideoloji"nin yayılmasının yasaklanacağını vadeden Geert Wilders'in partisi PVV'nin ise 21 sandalye ve yüzde 16 oy ile ikinci olması bekleniyor.

Mecliste 2017'den beri 3 milletvekili bulunan üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi 21 adayla, ilk defa genel seçimlere katılacak olan ve kendisini "İslam'dan ilham alan parti" olarak tanıtan NIDA Partisi de 31 adayla meclise girmek için seçimlerde yarışacak.

Denk Partisinde 8, NIDA Partisinde ise 7 Türk kökenli aday bulunuyor.