Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iddiaya göre dün bazı hasta yakınları, tartışma yaşadıkları müşahade servisindeki hemşire ile güvenlik görevlisine saldırdı. Hasta yakınları, diğer güvenlik görevlileri ve polisin gelmesiyle etkisiz hale getirildi. Saldırıya tepki gösteren Kamu Hastaneleri Birliği Kocaeli Genel Sekreteri Hasan Aydınlık, çalışanların güvenliği açısından adlarını açıklamak istemediklerini ancak onların haklarını kurum avukatlarının sonuna kadar takip edeceğini söyledi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş hastalıklı kişiler bulunduğunu ifade eden Aydınlık, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye'de sayıları yetersiz olduğu halde, milletine hizmet aşkıyla görevini ertelemeden yerine getiren hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın üstün gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. Biz milletimizin, sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarından dolayı müteşekkir olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak ne yazık ki, toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş hastalıklı kişilikler her yerde karşımıza çıkmaktadır. Son olarak bir hasta yakını tarafından 25 Aralık 2012 tarihinde Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Acil müşahedede çalışan bir hemşire hanım ve güvenlik görevlisine insanlık dışı fiziksel darbede bulunulmuştur. Büyük bir fedakarlık örneği gösterip canla, başla ve azimle çalışan sağlık ailesinden kardeşlerimizin bu şekilde saldırıya maruz kalmış olmasından derin üzüntü duymaktayız. Adli mercilere iletilen konunun takipçisi olacağız. Sağlık alanında şiddetin dilinin hakim olmasına müsaade etmemeye kararlıyız."MB(MB/AK)