Yetişkin 3 çocuk babası Ağırgöl'ün aniden yaşamını yitirmesi mücadele arkadaşlarını ve yakın dostlarını yasa boğdu.

Ailesi ve sevenlerinin yoğun katılım sağladığı Erzincan Merkez Cemevi'ndeki taziye sırasında, duygu dolu anlar yaşandı. 

HAŞİM AĞIRGÖL KİMDİR?

70'li yılların sonunda Türkiye'yi terk etmek zorunda kalan Haşim Ağırgöl'ün ( 1952) yaşamı, Alevi geleneğine bağlı yoksul bir Kürt devrimcisi olarak şekillendi ve sonraki yıllarda örgütlü mücadeleye atıldı. Çevresinde 'Piro' ve 'Baba Haşim' olarak da tanınan Ağırgöl, merkezi Köln'de bulunan ve zamanın Almanya İçişleri Bakanı F. Zimmermann tarafından 9 Şubat 1983 de yasaklanan Halk-Der'in kurucuları arasında yer aldı.  

KÖLN KONSOLOSLUĞU İŞGALİ SONRASI 3,5 YIL TUTUKLU KALDI

12 Eylül darbecilerinin hazırladığı 6 Kasım 1982 tarihinde gerçekleşen anayasa oylamasına karşı, 3 Kasım günü TC Köln Konsolosluğunu 16 saat süre ile işgal ederek "NATO demokrasisine HAYIR", "Darbecilerin Anayasa oylamasına HAYIR" diyerek, Kenan Evren ve darbeci 5'li generaller çetesinin demokrasicilik oyununu cesurca protesto eden 10 devrimciden biri de Haşim Ağırgöl'dü. Ağırgöl, 3,5 yıl tutuklu kaldı.

NEŞE VE ÇOŞKULU TUTUMUNDAN ÖDÜN VERMEDİ

Ağırgöl'ün mücadele arkadaşlarından Murat Aydın, Ağırgöl'ü kısaca şu şekilde anlattı: "Haşim Ağırgöl, gerek eylem sırasında gerekse de daha sonraki cezaevi günlerinde neşeli ve çoşkulu tutumundan bir gün bile ödün vermedi. Hepimizin esin kaynağı oldu. Onu özlemle anıyorum" 

Haşim Ağırgöl nasıl bir kişiliğe sahipti? sorumuza, babası Ağırgöl'ün paylaşımcı yanına vurgu yapan oğlu Deniz ise, şunları söyledi: 'Babam soğukta tişörtü ile yürüyen iki kişiden birisi olsa, inanıyorum ki o, tişörtünü yanındaki arkadaşı ile paylaşırdı.'

Yakın dostlarının ifadesiyle, Haşim Ağırgöl, geçmişteki Dev- Genç ve Devrimci Sol ruhunu günümüzde hâlâ canlı tutan örnek bir kişiliğe sahipti.

Haşim Ağırgöl'ü unutmayacağız! Anısı mücadelemizde yaşayacak!

Solingen: 4 kişinin öldüğü kundaklama ile ilgili eski kiracı tutuklandı Solingen: 4 kişinin öldüğü kundaklama ile ilgili eski kiracı tutuklandı

Haşim Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu Köln konsolosluğu eylemcileri, 1982'den sonra ilk kez 2018'de topluca bir arada. ( Foto: Avrupa Postası)