Hamm Mülteci Yardım Merkezi'nin güneşli ve görkemli bir yaz havasında Hamm'daki Hür Kilise bahçesinde düzenlediği şenlikte birçok kültür bir araya geldi.

Mülteci Yardım Merkezi'nin düzenlediği etkinlik bir çocuk programı ile başladı.

Dans Okulu NRW`nin gösterisinden sonra bir kadın palyaço seyircilerin arasına girerek misafirleri uzun süre güldürdü daha sonra ise Ukrayna'dan küçük bir mülteci kız çocuğunun yüzlerce konuğun önünde şarkı söylemesi katıımcıları hayli duygulandırdı.

Programın daha sonraki bölümlerinde ise diğer uluslardan sanatçılar sahne aldılar. Kürtçe şiirler okuyan bir şairin saz eşliğinde sahne almasının ardından banduralı ve vokalli Ukraynalı bir ikili seyircilerden büyük alkış toplayıp, ayakta alkışlandılar. Ardından, yüzlerce misafiri kelimenin tam anlamıyla sallayan "KC ve Soulbrothers" adlı grup geceye damagasını vurmuş oldu.

Polenz: "Farklılıklara rağmen güzel yaşayabiliriz" Polenz: "Farklılıklara rağmen güzel yaşayabiliriz"

Şenliği değerlendiren Mülteci Yardım Derneği'nin Macar asıllı Başkanı Martin Kesztyüs: "Şenliğimiz tam anlamıyla kültürlerin buluşması, birbirlerini tanıması ve dostlukların oluştuğu bir kutlamaydı. Bu tür etkinlikler göçmenlerin ülkeye uyumunda, sosyal ve kültürel çevresinin yanı sıra, aidiyet duygularının gelişmesi için de oldukça önemlidir. İşte burada hem bu duygular pekiştiriliyor hem de birbirlerinin kültürlerini tanımış oluyorlar." dedi.

Hamm'daki etkinlik birlikte çekilen halaylarla son buldu.

Mehmet TANLI