Yeni bir araştırmaya göre, geceleri en az 5 saat uyumak, 50 yaş ve üstü kişilerde kronik sağlık sorunu riskini azaltıyor.

Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı araştırmada, 20 yıldan uzun süre veri toplandı.

Sonuçları hakemli PLoS Medicine tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, katılımcılara “hafta içi bir gecede toplam kaç saat uyudukları” soruldu ve uyku düzenleri kayıt altına alındı. Katılımcıların diyabet, kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkları da takip edildi.

ECDC: Gereksiz antibiyotik kullanımı can kaybına yol açıyor ECDC: Gereksiz antibiyotik kullanımı can kaybına yol açıyor

Araştırma boyunca, günde 5 saat ve daha az uyuyan 50 yaş ve üstü insanların, günde 7 saat uyuyanlara kıyasla yüzde 30 daha fazla sağlık sorunu yaşadığı görüldü.

Aynı zamanda bu yaş grubunda az uykunun, kronik hastalıklarla bağlantılı olarak ölüm riskini artırdığı da ortaya çıktı. Araştırma University College London ve Paris Cite Üniversitesi tarafından yapıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Surrey Uyku Merkezi Müdürü Prof Derk-Jan Dijk “Bu araştırma az uykunun sağlığımız için iyi olmadığını bize bir kez daha kanıtladı. Bazıları az uykuyla da iyi hissetse de, genel olarak bu sağlıksız bir şey” diyor.

Peki bazı insanlar neden daha az uykuya ihtiyaç duyuyor?

Prof Dijk bu sorunun cevabının bilinmediğini söylüyor:

“Bazılarının neden az uyuduğu ve bununla ilgili bir şey yapıp yapamayacağımız büyük bir soru işareti. Ancak uyku bir dereceye kadar değiştirilebilir bir yaşam tarzı faktörü.”

Uykunun vücudumuzun ve zihnimizin yenilenip dinlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Beyin uyku sırasında, gün boyu yaşadıklarımızı işleme alıp kaydediyor, gereksizleri siliyor.

Uykunun konsantrasyon ve metabolizmamıza iyi geldiği, iyi hissetmemizi sağladığı da bir gerçek. Uzmanlar genellikle 7-8 saat uyumayı tavsiye ediyor. Ancak çalışmada ortaya çıkan 5 saat eşiğinin neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor.