Türkiye'den Almanya'ya iş gücü göçünün 60’ıncı yılı nedeniyle birinci kuşağın ilk geldiği yılları, çalıştıkları işyerlerini, oturdukları işçi yurtlarını ve semtleri, izin yolculuğunu, ilk yılların kültürel etkinliklerini bir sergide buluşturmak için gazeteci Ali Çarman, yıllar boyunca çok sayıda fotoğraf ve kişisel belge topladı. 

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

2 Temmuz Cuma günü Stutgart'taki Willi-Bleicher- Straße 20. adresinde açılışı yapılacak olan sergiye yoğun ilginin beklendiği açıklandı.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği’nden sergiye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Valizler Dolusu Umut; Yıllar önce emekçiler valizlere umutlarını doldurup yola düştüler. Nereden mi? İtalya, Yunanistan, Portekiz, Türkiye ve daha nice ülkelerden. Üç beş yıl derken yıllar su gibi aktı. Ve 60 yılı geride bıraktık. Yeni nesiller burada doğup burada büyüdüler.

İş için gelinen Almanya, kuşaktan kuşağa ve hayatın gerçeklikleriyle birlikte kalıcılığa ve yaşam ülkesine dönüştü.

Bugün artık insanlarımız daha iyi bir yaşam mücadelesini ve gelecek planlarını parçası oldukları toplumun emekçileriyle birlikte vermekte.

Türkiyeli işçilerin Almanya’ya gelişlerinin 60. yılında;  uzun bir zamandır toplamış olduğumuz çok sayıda fotoğraf ve belgelerden oluşan‚ "Valizler Dolusu Umut‘ başlığı altında tarihsel bir sergi hazırladık. Sergi, daha güzel bir hayat için büyük fedakarlıklarda bulunan, tanımadığı bir ülkede karşılaşabileceklerini göze alma cesareti gösteren işçilerin hayatlarından kesitler vermekte.

60 yıllık tarihi sürece kısa bir bakış; Türkiyeli işçilerin Almanya serüveninin en eski kökleriyle en yeni dalları arasında bağ kuruyor. Toplumsal yaşamı bilinçle kurabilmenin bir ön koşulu vardır; geçmişi bilmek, şimdiki zamanı öğrenmek ve bu temel üzerinde geleceği inşa etmek! Valizler Dolusu Umut adlı sergimizin anlamı budur."