Liberation gazetesinin özel haberine göre, Fransız istihbarat servisine ait Ağustos 2014 tarihli gizli notta, Lafarge'ın Suriye'de faaliyetlerini devam ettirebilmek için IŞİD ile anlaşma yaptığı belirtiliyor.

Fabrikayı ele geçiren IŞİD'in Lafarge'a ticari faaliyetlerini sürdürmesi ve kontrolündeki bölgelerde ulaşım izni verdiği yer alan notta, bu iznin arkasında bir anlaşma olduğu ifade ediliyor.

Notta, iznin belli bir ücret karşılığı alındığı kaydediliyor.

Baraner: Turizm sektörü negatif etkilenecek Baraner: Turizm sektörü negatif etkilenecek

Haberde, anlaşma tarihinde Lafarge'ın Suriye'nin kuzeyindeki Celebiye'de bulunan çimento fabrikasının kontrolünü halen elinde tuttuğu, IŞİD'in fabrikayı 2014 Eylül ayında ele geçirdiği belirtildi.

Söz konusu notun, Lafarge'ın IŞİD'e haraç vermesine ilişkin hakkında açılan 'terör örgütüne finansman sağladığı', 'ambargoyu ihlal ettiği' ve 'işçilerinin hayatını tehlikeye attığı' soruşturmalarını yürüten sorgu yargıçlarına iletildiği vurgulandı.

Sputnik'in haberine göre Paris Temyiz Mahkemesinin Lafarge'a 15 Temmuz'da söz konusu soruşturmalara ilişkin nihai suçlamaları yöneltmesi bekleniyor.

Lafarge, 2013-2014 yıllarında Suriye'deki faaliyetlerini sürdürebilmek için aralarında IŞİD'in da bulunduğu terör örgütlerine 13 milyon euro haraç ödemekle suçlanıyor.

Şirket hakkında Haziran 2017'de açılan soruşturma kapsamında, Lafarge'ın yönetim kurulu başkanı Bruno Lafont'un da aralarında bulunduğu bazı üst düzey yöneticiler "teröre finansman sağlamak" ile suçlanmıştı.

Haziran 2018'de şirkete yöneltilen "insanlığa karşı suçlara ortak olmak" suçlaması, Kasım 2019'da düşürülmüştü.