Fransa’da kuş gribi salgınının yayılması nedeniyle 3 haftada 1 milyon kümes hayvanının daha öldürüleceği duyuruldu. 

Fransız basınındaki haberlere göre, ülkede 216 noktada kuş gribi belirlendi. Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kümes hayvanı çiftliklerinde tarama yapılacağı ve 3 haftada 1 milyon kanatlının daha öldürüleceği belirtildi.

Kuş gribinin en çok ülkenin kaz ciğeri üretimiyle ünlü Landes bölgesinde görüldüğü ve itlafların çoğunun burada yapılacağı ifade edilen açıklamada, Gers bölgesinin batısı ile Pyrenees-Atlantiques bölgesindeki çiftliklerde de hayvanların öldürüleceği kapsamında olduğu aktarıldı.

Son uygulamayla ülkede yılbaşından bu yana öldürülen kümes hayvanı sayısı en az 2,5 milyona yükselmiş olacak. Fransa'da kasım başında kuş gribi alarmı durumu yüksek seviyeye çıkartılmış, salgının yayılmasını önlemek için kümes hayvanları çiftlikleri karantinaya alınmıştı.

Fransa'da okullarda çarşaf giyme yasağı onaylandı Fransa'da okullarda çarşaf giyme yasağı onaylandı

Kuş gribinin yayılmaması için çiftliklerin yüzde 95'inden fazlasının üzeri kapatılmıştı. Ülkede geçen yıl kasımdan mayısa kadar devam eden kuş gribi salgınlarında 3,5 milyon kümes hayvanı öldürülmüştü. Salgın özellikle ülkenin güneybatısında, kaz ciğeri üretimiyle ünlü çiftlikleri etkilemişti.