Fransa'daki tartışmalı güvenlik yasa tasarısı ve ırkçı polis şiddetine karşı 33 rap sanatçısın söyledikleri şarkılar gündem oldu.

Ülkede 33 rap sanatçısı, ‘Polis şiddetine karşı 13’12’ adını verdikleri parçada, Fransa’da her yıl ortalama 18 Arap ya da siyahi gencin polis tarafından öldürüldüğünü, çok uzun zamandır devam eden bu durum karşısında kimsenin harekete geçmediğini vurguladı.

Böylesi bir durum ortadayken, polislerin fotoğraflanmasını ve görüntülerinin alınmasını yasaklayan genel güvenlik yasa tasarısının Ulusal Meclis’te görüşüldüğü hatırlatılan parçada, sanatçıların ırkçı polis şiddetinin kurbanları ile ailelerine destek olmak ve tacizlerin durması için şarkı yapmayı seçtikleri kaydedildi. Sanatçıların aynı adalet talebi için birleştiklerini vurguladıkları parçada, “Bizler bu ırkçı cinayetlerin sessiz suç ortağı olmayı reddediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Almanya ve Fransa'dan enerji iş birliği için ortak bildiri Almanya ve Fransa'dan enerji iş birliği için ortak bildiri

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin, yürürlüğe koymaya hazırlandığı güvenlik yasa tasarısı ile polislerin yetkilerini artırmayı planlamasıan Fransa’da tepkilere yol açtı. Ardından düzenlenen protesto gösterilerinde polisin göstericilere ve alanda görüntü kaydeden gazetecilere yönelik şiddet uygulaması gerginliği daha da artırdı. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum ve insan hakları savunucuları hükümetin tutumunu ve polis şiddetini kınayan açıklamalar yayımladı.