Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa’da en tartışmalı konuların başında gelen emeklilik yasası hakkında yaptığı açıklamada, kademeli olarak yükselecek olan yasal emeklilik yaşının 2030 yılında 64’e çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Borne, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini açıkladı.

Mevcut emekliliğe ayrılma yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e ulaşacağını anlatan Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödemiş olmak gerekeceğine işaret ederek, otomatik olarak emekliliğe ayrılış hakkı olan 67 yaşı muhafaza edeceklerine işaret etti.

Fransa'da seçimler sol ittifakın sürpriz zaferiyle sonuçlandı Fransa'da seçimler sol ittifakın sürpriz zaferiyle sonuçlandı

Bazı mesleklerdeki yıpranma payı göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Borne, mesleki yıpranmaların önlenmesine ilişkin 1 milyar Euroluk bir fon oluşturulacağını söyledi.

EN DÜŞÜK EMEKLİLİK MAAŞI 1200 EURO

Borne, en düşük emeklilik maaşının asgari ücretin yüzde 85’ine yükseltileceğine ifade etti. Böylelikle, en düşük emekli maaşı aylık yaklaşık 1200 Euro olacak.

Farklı emeklilik çeşitlerinin ekseriyetine son vereceklerini değinen Borne, bunun işe yeni alınanlar için geçerli olacağını kaydetti.