Hatay'da günlerdir süren yangına ilişkin bir açıklama yapan merkezi Almanya'nın Düsseldorf kentinde bulunan FİDEF (Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu) Ekoloji Komisyonu, "12 Ekim 2020 tarihine Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde ÇED toplantısı planlanmış, hatta bunun için Hatay Valiliği resmi yazı göndermiş bile. Ee bu kadar tesadüf ancak AKP iktidarında olur." dedi. 

Yanan orman bölgesine maden projesi yapılacağı ortaya çıktı

Fransa'da 2 çocuğu ile öldürüldü: Şüpheli eski eşi Fransa'da 2 çocuğu ile öldürüldü: Şüpheli eski eşi

Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde projeyle ilgili ÇED toplantısı yapılacağını duyurdu.

BirGün gazetesinin haberine göre, yerleşim yerlerini etkileyen yangının bulunduğu bölgeye maden projesi yapılacağı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan, Hatay Valiliği adına gönderilen resmi yazıda bölgede krom madeni projesinin uygulanacağı ifade edildi.

Konuya yönelik bir açıklama yapan FİDEF "Hatay'da rant için orman yakılıyor" dedi.

İşte FİDEF - Ekoloji Komisyonu'nun o açıklaması:

"Hatay'ın Belen ilçesi ve İskenderun-Arsuz sınırları arsaında çıkan yangınlar yerleşim alanlarına sıçradı. Bu ilçelerdeki çok sayıda mahalle büyük yehdit altında.
Aynı anda farklı yerlerde çıkan yangınlar sabotaj ve bilerek yakıldığını göstermekte. Kimin sabotaj yaptığının cevabı da o bilgelerde maden projeleri ve şirketlerine yer açılacağında saklı.

Tesadüf ya(!) tamda yangın çıkan aynı yerlerde Krom madeni projesi yapılacakmış.
Krommer Madencilik Şirketi ÇED raporu için bakanlığa başvurmuş, 12 Ekim 2020 tarihine Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde ÇED toplantısı planlanmış, hatta bunun için Hatay Valiliği resmi yazı göndermiş bile. Ee bu kadar tesadüf ancak AKP iktidarında olur. Devlet-Patron işbirliğiyle talan ve ekolojik katliam planlanmış. Maden partonlarının tetikçilerinin çıkarttığı bilinçli yangınlar, planlandığı gibi kontrol altına alınamamış.
Yangınlar 3 ilçedeki Hatay halkını tehdit ediyor, tüm canlılara ve doğaya vereceği tahribatın, zararır hesabı belli değil.
Hatay'ı yakan failler ve sorumlular bellidir.
Maden Projeleri iptal edilsin!
Maden projesi Patronları tutuklansın!
Tüm sorumlulardan hesap sorulsun!"