Uzun süredir parkinson hastalığı ile mücadele eden Aksüt, Ohlsdorf Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Uzun süredir Parkinson hastalığı ile mücadele eden ve Eppendorf'ta bir bakımevinde yaşamını sürdüren Alman kamuoyunda "Türk Musa" da tanımlanan Musa Aksüt (55), fenalaşınca kaldırıldığı Barmbek'teki Asklepios Kliniğinde hayatını kaybetti.

SUÇ DOSYASI KABARIKTI

Hakkında 16 yaşındaki genç bir kadını fuhuşa zorlamak ve poliste verdiği ifadeyi tehdit sonucu mahkemede değiştirmekten verilen hapis cezası gibi, adı çok sayıda suç dosyasına karışan Aksüt'ün Ohlsdorf mezarlığındaki Alevi geleneklerine göre düzenlenen cenaze törenine aralarında antrenör Artur Grigorian, boksör kardeşler Artem ve Robert Harutyunyan ile tanınmış Hamburg'lu milyarder Michael Otto'nun damadı İsmail Özen- Otto gibi boks çevrelerinden tanınan yaklaşık 150 kişi katıldı.

'Yeşildağ'ın iddiaları araştırılsın' haberine erişim engeli 'Yeşildağ'ın iddiaları araştırılsın' haberine erişim engeli

Aksüt'ün son aylarını Hamburg'da geçirebilmesinde ve buraya defnedilmesinde önemli katkısı olan arkadaşı İsmail Özen-Otto, "İkimiz de aynı kültürden ve aynı mahalleden geliyoruz. İki yıl önce Musa benimle iletişime geçti ve tıbbi tedavileri için destek istedi. Türkiye'de hastaneye yatmak istemedi. Onun için elimden geleni yaptım, ilk başta onu Ependorf Üniversite Hastanesine (UKE) yerleştirdim ancak yapılacak başka bir şey yoktu. Bana nerede ölürse ölsün, kesinlikle Hamburg'a gömülmek istediğini söyledi.'' dedi.

HAYATI SOKAKLARDA GEÇTİ

Eski boksör Musa Aksüt ilk olarak 1990'larda mahallelerde kendini gösterdi ve suç kariyerine başladı. Tam da o yıllarda ilk olarak hapse girdi. Yıllar boyunca birçok hapis cezası aldı ve hakkında çok sayıda soruşturma açıldı. İsim yaptıktan sonra, 50 kişilik Gangster GmbH( gangasterler çetesi) olarak tanımlanan Türk göçmen çetesinin ilk başkanlarından biri oldu. Polis bir keresinde onu bir tutuklama sırasında her zaman yanında taşıdığı yasadışı 9 mm'lik bir silahla yakaladı, Musa polis memurlarına onu öldürmek istedikleri için kendini korumak amacıyla silah taşıdığını söyledi. 2002 yılında sınırdışı edildi, bir polis eskortu ile hapishaneden uçağa kadar götürüldü, Hamburg polisi sonunda sorunlu bir kişiden kurtulduğu için mutluydu fakat 2008 yılında Musa Aksüt Türkiye'den Almanya'ya geri döndü. Sonrasında karıştığı bir kavganın ardından tekrar sınırdışı edildi ancak Parkinson hastalığına yakalanmış olarak ülkeye yeniden geri döndü. Ancak arkadaşlarına göre Aksüt Almanya'ya ölmek için geri geldi. Musa Aksüt kendisi için yolun sonunun geldiğini biliyordu, hatta bir keresinde arkadaşına, ''Ben engelliyim. Birkaç organım alındı. Omurgama kurşun isabet ettiği için artık karın duvarım da yok. 7/24 acı çekiyorum.” dedi.