Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Ankara'nın Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi'nde 30 Aralık'ta bir binadan çıktığı sırada, saldırıya uğraması sonucu hayatını kaybetmesinin yankıları sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturma kapsamında, gözaltına alınan 17 şüpheliden 3'ünün tutuklandığı açıklandı. Tutuklu isimlerden Ufuk Köktürk'ün MHP İstanbul İl Yöneticisi olduğu öğrenildi. 

CİNAYETTEN 4 GÜN ÖNCE SOYLU'YU ZİYARET ETTİ

Sinan Ateş cinayetinin şüphelilerinden Tolgahan Demirbaş, MHP Milletvekili Olcay Kılavuz'un evinde gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Kılavuz'un cinayetten 4 gün önce Soylu'yu ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı. Soylu bu konudaki soruya yanıt vermekten kaçınmıştı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, önceki günkü köşesinde Ateş'in öldürülmesinden birkaç saat önce bile ülkücüler tarafından FETÖ’cülükle suçlanmasına dikkat çekti. Saymaz yazısında, Ateş'in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası MHP’deki ‘FETÖ Komisyonu’nun başında olduğunu belirtti. Ateş'in, iki yıl boyunca başvuruları kabul ettiğini belirten Saymaz yazısında, "Generalleri, emniyet müdürlerini, yüksek bürokratları dinledi. Bakanlıklara ve OHAL komisyonlarına listeler yolladı. Ateş’in yazı ve listeleri doğrultusunda çok sayıda kişi işe geri döndü" dedi.

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

12 EYLÜL ÖNCESİ KATLİAMLARI HATIRLATTI

İnsan hakları örgütleri tarafından, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin öncesinde yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu ilan edilen MHP'nin yeniden siyasal bir cinayetle anılması, Türkiye gündemini altüst etti. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in, Ankara'nın merkezinde MHP'liler tarafından öldürüldüğü şüphesi, Türkiye kamuoyunda yoğun tepkiyle karşılandı. Öte yandan MHP ve AKP çevrelerindeki sessizlik ise dikkat çekti. 

'DAVADAN DÖNENİ VURUN, BEN DÖNERSEM BENİ DE VURUN'

12 Eylül öncesi MHP'nin en temel tezlerinden biri olan ve Türkeş'in söylediği 'Davadan döneni vurun, ben dönersem beni de vurun' sözleri yeniden gündeme geldi.

2019-2020 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini yapan ve doğrudan MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından görevden alınan Sinan Ateş, sosyal medya hesaplarında bir süredir Ülkü Ocakları mensuplarının hedefindeydi. Mersin'de Sinan Ateş'e yakın olan eski Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağrı Ünel, kendisine bıçakla saldırmak isteyen kişilere ateş açmış, bu sırada bir Ülkü Ocakları üyesi hayatını kaybetmişti. 

ÖLDÜRÜLMESİNDEN BİR GÜN ÖNCE İYİ PARTİLİLERLE

Sinan Ateş'in öldürülmesinden bir gün önce bir grup İYİ Partili isimlerle fotoğraf çektirmesinin basına yansıması MHP içerisinde tepkiyle karşılanmıştı.