1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesi ve 19 Ocak 2014'te Adana'nın Ceyhan ilçesinde insani malzeme taşıdığı iddia edilen tırlarda çok sayıda silah ve mühimmat yakalanmıştı.

Devlet içi güç savaşının yansıması olan olayda TIR'ların MİT'e ait olduğu ve IŞİD, El Nusra gibi İslamcı çetelere silah taşındığı ortaya çıkmıştı.

İşte Türkiye'den IŞİD'e satıldığı ve karşılığında petrol alındığı iddiarı ile ilgili yeni açıklamalar eski istihbaratçıdan geldi.

O dönem AKP çevrelerinden "silahlar Türkmenlere gidiyordu" iddiasına karşı en çarpıcı açıklama 2015’te MHP genel başkan yardımcısıyken bir televizyon programında konuşan ve sonradan AKP'de bakan olan Tuğrul Türkeş'ten gelmişti. Türkeş'in 'Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu.' şeklindeki ifadeleri hiçbir şekilde tekzip edilmedi.

Öte yandan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in geçen yıl yayınladığı bir videosunda “SADAT, (Erdoğan’ın eski başdanışmanı, emekli general Adnan Tanrıverdi’nin kurduğu savunma danışmanlık şirketi) benim üzerimden El Nusra’cılara silah gönderdi” demesi de Tuğrul Türkeş’in Suriye’ye silah taşınan MİT TIR’larıyla ilgili sözlerini akla getirdi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN IŞİD MENSUPLARI KARŞILANDI

Eski istihbaratçı, "Savaş devam ederken selefi gruplar Suriye'ye yönlendirildi. Erdoğan’ı halife olarak gören halen birçok selefi grup var ülkemizde. Bu isimler Suriye'ye IŞİD’e katılmaya gönderildi... Dünya genelinden gelenler de oldu. Mesela bir örnek vereyim ben havaalanında bir IŞİD şüphelisini yakalıyorum ama bana Urfa’ya, Hatay’a, Antep’e gezmeye geldim diyor... Yasal olarak ona burayı gezme diyemiyorsunuz. Bu gruplar Urfa, Antep, Kilis ve Hatay'da belirlenen hücre evlere dolduruldu... O dönemde havaalanı sınır veya otogar sınır arası çalışan taksilerle anlaşmıştı. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yerinden gelen IŞİD mensupları sınır illerinde otogar ve havalimanlarında karşılandı. Kısa süreli bekleyecekleri IŞİD'e ait bağ evlerine gittiler. Oradan da sınırdan Suriye’ye gittiler" diyor. 

DEVLET İSTESE YÜZDE 90'INI YAKALARDI

Yeni Özgür Politika'dan Rewşan Deniz'e konuşan eski istihbaratçı, IŞİD'le ilişkinin bir devlet politikası olduğunu söylüyor: "Devlet IŞİD’e yol verdi. Bunu organize eden MİT, sınır ötesinden onlar sorumlu. Emniyet de TSK de yol verdi. Bunu yaşadım, gördüm, karşı çıktım, ama devlet kararı vardı ortada. Devlet istese yüzde 90’ını yakalardı ama yapmadı. Hatta iş o kadar çığırından çıktı ki artık aleni hal aldı. Artık dayanamadık ve emniyet istihbarat olarak IŞİD personellerini sınıra taşıyan IŞİD elemanlarını sınır illerinde (Urfa, Antep, Kilis, Hatay) takibe aldık. Ve en önemlisi bu takip izleme ve dinleme faaliyetlerini savcılığa havale ettik, savcılık da çalışma başlattı. Tabi bu AKP ve MİT'i rahatsız etti. Bu çalışmaları yapan bizleri hemen görevden aldılar... O dosyalarda neler yoktu ki. IŞİD mensupları gelen IŞİD’lileri  alıyor, evlerde misafir ediyor, sınırı geçiriyor, sonra 10 gün savaşıp geri geliyorlar. Yine organizasyona devam ediyorlardı. 'Kafa kestik, kafir doğradık' diyorlardı. Hepsini kapattılar.. Hepsini.. 

900 TIR SURİYE'YE GİTTİ

Şimdi benim şahit olduğum kısma geleyim.

"AKP Suriye petrolüne çöktü. Tamamen IŞİD petrolünü kendilerine aldılar. Çünkü ortada ne bir belge, ne kayıt vardı. IŞİD’e o dönem ambargo vardı ama adamlara sürekli Türkiye’den gıda ve silah sevkiyatı yapıldı. Ben bu TIR'ları bizzat gördüm. Yüzde 90’ı Türkiye’den. Bakın benim bölgede olduğum dönemde sadece Suruç ilçesinden 2 senede 900 TIR yardım Suriye'ye gitti. Kime gitti bilmiyorum. Onu Urfa MİT Başkanı organize ediyordu. 2012 ile 2014 arası 900 TIR sadece 1 ilçeden gitti. Diğer il ve ilçeleri siz tahmin edin. Ne kadarı Suriyelilere ne kadarı IŞİD’e gitti bilemem. Ama o dönem sonradan AKP'li olan Tuğrul Türkeş ne demişti: 'Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu.' O dönemde bazı TIR'lar Ankara'dan hazır geliyordu. Bazılarının içinde yardım malzemesi diye silah gidiyordu. O donem AKP, Suriye’ye (IŞİD'e) 2000 TIR silah sattı. IŞİD’e verdi karşılığında petrol aldı."

RUSYA ERDOĞAN’I IŞİD PETROLLERİNİ ALMAKLA SUÇLAMIŞTI

Rusya, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesini “IŞİD’le doğrudan petrol ticareti yapmakla” suçladı. Moskova’da gazetecilere bir brifing veren Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan “çalınan petrolün” en büyük alıcısı olduğunu öne sürdü. Antanov, “Elimizdeki bilgilere göre, ülkenin en üst düzey siyasi liderliği, Erdoğan ve ailesi bu suç faaliyetine karışmış durumda” dedi.

Hollanda'dan Türkiye'ye AİHM kararları yaptırımı Hollanda'dan Türkiye'ye AİHM kararları yaptırımı