Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca Azerbaycan ordusunun mevzilerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Açıklamada askeri ve sivil kayıpların "netleştirildiği" belirtilirken, yaşamını yitirenlerin sayısına dair herhangi bir bilgi geçilmedi. 

ERMENİSTAN’DA SIKIYÖNETİM VE SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi'nin toplandığını duyurdu. Paşinyan, hükûmetin sıkıyönetim ve kısmi seferberlik seçenekleri üzerinde duracağını söyledi ve ekledi "Kutsal vatanımızı korumaya hazır olun" dedi.

Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise bu sabah erken saatlerde Azerbaycan tarafının, tartışmalı bölge Artsakh'ın (Dağlık Karabağ) başkenti Stepanakert dahil olmak üzere yerleşim yerlerini hedef alan füze saldırıları başlattığı belirtildi.

Açıklamada "Azerbaycan'ın askeri-politik liderliğinin Artsakh Cumhuriyeti'ne yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan, Artsakh halkının güvenliğini sağlamak ve uygun askeri-siyasi karşılık vermek için harekete geçecektir. Azerbaycan'ın askeri-siyasi liderliği saldırganlıklarının sonuçlarının sorumluluğunu üstlenmiş oluyor" denildi.

'AZERBAYCAN'A AİT 2 HELİKOPTER, 3 İHA DÜŞÜRÜLDÜ'

Ayrıca Azerbaycan'ın hava saldırısı sırasında Azerbaycan'a ait iki helikopter ve üç İnsansız Hava Aracı'nın düşürüldüğü duyuruldu.

Çatışmalara ilişkin Türkiye'den açıklama geldi. Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ettiğini iddia eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz” dedi. Ermenistan'ın bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu savunan Aksoy, “Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız. Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz” açıklamasında bulundu.

KALIN: AZERBAYCAN TÜRKİYE'NİN TAM DESTEĞİNE SAHİPTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye, bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye’nin tam desteğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ GARO PAYLAN: KAYBEDEN ERMENİ VE AZERİ HALKLARI OLACAK

Çatışmalara ilişkin açıklama yapan HDP Milletvekili Garo Paylan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ateşkes için sorumluluk alınması çağrısında bulundu. Paylan, “Karabağ’da, Ermeni-Azeri güçleri arasında büyük çaplı çatışmalar oluyor. Ülkemiz, bu yangına benzin döken taraf olmaktan vazgeçmelidir. Bu savaşın kazananı olmaz ama kaybedeni, Ermeni ve Azeri halkları olacaktır. Ateşkesin sağlanması için sorumluluk alalım” yazdı ve Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabını etiketledi.

RUSYA'DAN MÜZAKERE ÇAĞRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların durdurularak, taraflara müzakerelere başlama çağrısında bulundu.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dağlık Karabağ’da durumun ani şekilde kötüleştiğine dikkat çekilerek, temas hattı boyunca her iki taraftan yoğun bombardımanın devam ettiği ve kayıp haberlerinin geldiği bildirildi.

Açıklamada, “Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz” ifadesi yer aldı.