Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde yürütülen çalışmaların geldiği noktayı değerlendiren Veysel Eroğlu, yürütülmekte olan çalışmaların toplam maliyetinin 3 milyar 104 milyon TL olduğunu söyledi. Eroğlu, bütçenin 2.5 milyar TL'sini Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın üstlendiğini belirterek; "Doğrudan yapacağımız bu yatırımın yanı sıra, arazi tahsisi gibi desteklerimiz de olacak. Dere yataklarından atıksu arıtma tesislerinin kurulmasına, kirlilik kontrolünden ağaçlandırmaya kadar 15 ayrı eylem içeren Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile nehir ve havzanın üç-dört yıl içinde sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Atıksu arıtma tesislerini kuruyoruz. Eylem Planı çerçevesinde yapılan çalışmalar neticesinde Ergene Nehri'nin su kalitesinde iyileşmeler görülmektedir. Düşme eğiliminde olan kirlilik seviyeleri Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nda yer alan eylemlerin uygulanmasıyla 2. sınıf su kalitesine ulaşacaktır. Bir süredir devam eden izleme ve denetim çalışmalarına bundan sonraki süreçte de hız vereceğiz" diye konuştu.

Ergene Havzası'nda DSİ tarafından inşa edilen 12 belediyenin Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) yapım işlerinden; Uzunköprü AAT'nin inşaatına başlandığına dikkat çeken Bakan Eroğlu, Lüleburgaz AAT'nin inşaatı devam ettiğini söyledi. Bunların dışında Kırklareli-Merkez, Vize, Pınarhisar, Babaeski ve Malkara AAT'lerin inşaat ihale süreçleri devam ettiğini ifade eden Bakan Eroğlu, Kırklareli-Merkez, Pınarhisar, Babaeski, Malkara, Vize, Muratlı ve Hayrabolu AAT'lerin projeleri tamamlandığını, Çorlu, Çerkezköy Belediyeler Birliği, Keşan ve Saray AAT'lerin projelerinin ise tamamlanmak üzere olduğu bilgisini verdi.

"MÜŞTEREK ARITMA TESİSİ KURULACAK"

Bakan Veyse Eroğlu, Ergene Havzası'daki dağınık sanayilerin Organize Sanayi Bölgesi çatısı altında birleşerek müşterek arıtma tesisleri kuracaklarını kaydererek, Ergene Nehri'nin su kalitesinde iyileşmelerin başladığına dikkat çekti. Organik kirliliğin göstergelerinden olan kimyasal oksijen ihtiyacı parametresinde son beş yılda ciddi azalmanın gözlemlendiğini savunan Eroğlu şunları kaydetti; "Ergene Nehri'nin Çorlu Deresi ile birleşme noktası olan İnanlı Köyü mevkiinde Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) değeri 2007 yılından bu yana yaklaşık 5 kat azalarak 690 mg/L'den 75 mg/lt ve 199 mg/lt değerlerine kadar düşmüştür. Ergene'nin hayata döndürülmesi maksadıyla birçok dere ıslahı, baraj, gölet ve sulama tesisleri inşa ediliyor. Yeraltı suyunun kontrollü kullanılmasını sağlamaya başladık, diğer kurum ve kuruluşların yaptıkları faaliyetleri de koordine ediyoruz."
(Bİ)