AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Mustafa Kaplan, Hildesheim'de bir seçim propogandası sırasında Erdoğan için “lağım faresi” ifadesini kullanan iktidardaki Hür Demokrat Partili (FDP) siyasetçi Kubicki hakkında dava açtığını söyledi.

Belçika'da 'cinsellik eğitimi' tepkisi: Okullar ateşe verildi Belçika'da 'cinsellik eğitimi' tepkisi: Okullar ateşe verildi

Alman basınına yansıyan haberlere göre, Kaplan, müvekkili adına milletvekili Wolfgang Kubicki’ye iftira ve iftira suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Konuya yönelik bir soru sonrası Alman basınına bir açıklama yapan Kubicki ise, dava hakkında kaygısız olduğunu söyledi.

Kubicki, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki bir göç anlaşmasından söz ederken Erdoğan’a atıfta bulunarak “lağım faresi” ifadesini kullandı.

Kubicki, yaptığı yazılı açıklamada "Ben Sayın Erdoğan'ı, Aşağı Sakonya Eyaleti'ndeki bir seçim etkinliğinde ufak bir bölüme değinirken 'lağım faresi' olarak niteledim. Lağım faresi küçük, sevimli, ama aynı zamanda akıllı ve kurnaz bir varlıktır. Bu nedenle de pek çok çocuk hikayesinde ana kahraman olarak da görülür. 'Kanal faresi Kalle' ve 'Ratatouille' kitaplarında mesela" dedi.

UID'DEN KINAMA MESAJI

Öte yandan Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Yardımcısı Kubicki'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözlerini kınadı.

Merkezi Köln kentinde bulunan Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki'nin, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözlerini kınadı.

UID Genel Başkanı Köksal Kuş, genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, Kubicki'nin Hildesheim şehrinde tertiplenen bir seçim programında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kullandığı hakaret dolu kelimeleri şiddetle lanetlediklerini söyledi.

Kuş, "Kubicki’nin ifadeleri asla kabul edilemez. Kubicki bu hakaretvari açıklamaları ile öncelikle kendi onur ve kişiliğine, sonrasında da gerek partisinin gerekse de temsil ettiği parlamentonun ciddiyetine zarar vermiş bulunmaktadır. Adı geçen kişi bu yakışıksız ifadelerinin Alman siyasetine büyük zararlar verdiğinin bilincinde olmalıdır ve aynı zamanda da kendisinin siyasi ve ahlaki derecesini gözler önüne sermektedir." ifadelerini kullandı.