DSÖ: Tarihin en eski bulaşıcı cüzzam hastalığı DSÖ: Tarihin en eski bulaşıcı cüzzam hastalığı

1976 yılında Rostock'ta dünyaya gelen Nannette Emmerich için doktorlar ailesine, ''Çocuğunuza fazla alışmayın, çünkü en fazla 2 yıllık ömrü var. Dünyada bu hastalığa yakalanan sadece yedi çocuk var ve güneşe çıkmamalı, aksi takdirde kanser riski son derece yüksek.'' demişlerdi.

Nadir görülen hastalık

Nannette nadir görülen bir hastalıkla dünyaya geldi, bir çeşit pigment bozukluğu 'Konjenital Melanositik Naevi' hastalığı nedeniyle boynu ve üst kolları da dahil olmak üzere vücudunun büyük kısımları koyu pigmentle kaplıydı. Nannette kendi vücudu için, "Vücudumun bir boya fırçasıyla dövüldüğünü veya van Gogh'un beni tuval olarak kullandığını düşünebiliriz" diyor ancak Nannette bugün 46 yaşında ve tüm gözler üzerinde.

Sahneye çıkıp konser verdi

Nannette'nin, hastalık nedeniyle yetiştirilme tarzı şekillendirilir. Bu sırada hastalığını araştıran Nannette, sadece birkaç yıl önce her 20 bin bebekten birinin CMN ile doğduğunu, yaşam beklentisinin pigment bozukluğundan etkilenmediğini ve cilt kanseri riskinin çok az arttığını öğrenir. Müziğe yönelen Nannette, küçük yaşlardan itibaren keman öğrenir ve koroda şarkı söylemeye başlar. Orada bile görülmekten korktuğu için son sıralarda durduğunu söyleyen Nanette, "Bu bakışlara dayanamadım, izleyicilerin beni gördüklerinde ne düşüneceklerini hayal ettim." diyor.

MOPO'dan Marco Carini'nin haberine göre, yirmi yıl önce Hamburg'a taşınan Nanette tüm korkularını yenmiş şekilde dün konser verdi. Sahnede Nanée olan Nanette, pop tarzındaki yeni albümünü kendi yazdığı Almanca şarkı sözleriyle bu hafta ilk kez sahnede hayranlarıyla buluşturdu. Sahnede hisettikleri ile ilgili de konuşan Nanette, ''Karanlıktan çıkıp farlara girmek benim için uzun bir yoldu ama cesaret korkuyu yenmeli. Bu tür kişisel şarkılarla sahneye çıkmak büyük bir adımdı. İnsanlara oldukları gibi olmaları ve istediklerini yapmaları için ilham vermek istiyorum." diyor. 

(Foto: Elena Zaucke Photography / hfr)