Güvenlik ve siyaset analizcisi emekli tuğgeneral Haldun Solmaztürk, dün Atatürkçü Düşünce Derneği Gelibolu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gelibolu şubeleriyle Gelibolu Derneği tarafından, Atatürk Kız Meslek Lisesi’nde düzenlenen, 'Yaşadığımız Türkiye Gerçekleri' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Bugün de ilçede bazı ziyaretlerde bulunan Solmaztürk, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Kabatepe Tanıtım Merkezi ve savaş alanları ile şehitlikleri gezdi. Kabatepe Tanıtım Merkezi’nde Çanakkale cephesinde savaşmış komutanların yer aldığı rölyefin önünde Afyonkarahisar’da meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili değerlendirmede bulunan Haldun Solmaztürk, olayın PKK sempatizanı bir askerin eylemi olabileceğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Eğer kazaysa, çok ciddi hataların bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir kaza. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geleneğinde, çalışma kültüründe hayati bir ihtiyaç yoksa, büyük bir aciliyet yoksa gece mühimmatla herhangi bir işlem yapılmaz. Mühimmat depolarında özellikle elektrik hattı yoktur. Dolayısıyla elektrik lambası da yoktur. Bir çalışma yapılacak el feneri ya da araç farlarının ışığıyla yapılır. Dolayısıyla ben gecenin o saatinde bu işin yapılmasını yadırgadım. Bu açıklanabilir bir durum değil. Mühimmat deposunda aynı anda o sayıda askerle çalışılması ayrı bir zafiyet. O saatte bütün günün getirdiği fiziki ve zihni yorgunluk olabilir. Bütün bunlar bir araya getirildiyse ve olay kazaysa, kazaya davetiye çıkartılmış. Olay münferit olarak ele alınmamalı. Bu kadar büyük akıl almaz hataların bir araya gelmesi düşük bir ihtimal olarak göründüğüne göre, o zaman kasıt aranmalı. Patlayan mühimmat el bombasıysa ki öyle deniyor, korumalıdır. Tesadüfen kolayca patlaması söz konusu olamaz. Birinin pimini çekmesi lazım. Terörün batıya yayılmasını da dikkate alırsak, kimsenin beynini okuyamazsınız. Geçmişte örnekleri yaşadık. Karakollarımızdan ayrılıp PKK’ya katılanlar oldu. Bunlar gözardı edilemez. Olay kazadır da denemez, kaza değildir de denemez. Bu nedenle ben şahsen sayın bakanın daha olayın üzerinden 24 saat geçmeden, böyle bir açıklama yapmasını yadırgıyorum. Bunun idari ve adli soruşturmayı baskı altına alıcı hatalı bir tutum olarak görüyorum.”

Haldun Solmaztürk, “Olay PKK sempatizanı bir askerin işi olabilir mi” sorusuna da “Gayet tabi olabilir. Neden olmasın? Olma ihtimali daha yüksek. Yani kaza olmasından kasıtlı olma ihtimali daha yüksek” yanıtını verdi.