“Politikacılar sözlerinde duruyor mu?”

Almanya’nın Schleswig Holstein Eyaleti’ne bağlı Elmshorn şehrinde Göçmenler Birliği’nin (EWB) her iki yılda bir eyalet milletvekillerini davet ederek düzenlediği “Schleswig-Holstein Göçmen Eyaleti Oldu mu?” başlığı altında düzenlediği podyum tartışmasına, eyalet meclisindeki politikacılar ile uyum meclisi temsilcileri, kulüp ve dernek temsilcilerinden oluşan davetliler katılarak göçmenlik ve uyum konusu ele alındı. 

EWB başkanı Harun Öznarin tarafından yapılan açılış konuşması sonrası sahneye, Martin Balasus (CDU), Beate Raudies (SPD), Catharina Nies (Grüne), Bernd Buchholz (FDP) ve Lars Harms (SWW) konuşmacı olarak davet edildi.

Erich Kästner Okulu'nun (KGSE) oditoryumunda gerçekleşen program, EWB’nin son teknolojiyle sağladığı düzenekle canlı olarak yayınlandı. Sosyal medya üzerinden de büyük ilgi gören panele çok sayıda katılımcı Zoom üzerinden online canlı bağlanarak politikacılara sorular sorma fırsatı yakaladı. Etkinliğe çok sayıda kulüp, dernek ve parti temsilcisi katıldı.  

Ku-Li’de kitap okuma kulübü grupları oluştu Ku-Li’de kitap okuma kulübü grupları oluştu

EWB BAŞKANI ÖZNARİN: UYUM TEK YÖNLÜ DEĞİLDİR

Öznarin, Almanya’da uyum konusunu iktidar partilerinin yanısıra tüm partilerin programlarına öncelikli olarak ele alması gerektiğine dikkat çekerek “Almanya’da yaşayan göçmenlerin sorunlarından hepimiz sorumluyuz, zira sorunların büyümesi uyum sürecini yavaşlatarak her alanda farklı problemler olarak önümüze çıkacaktır. Çünkü uyum tek yönlü değildir, sorunların çözümünde hepimiz el ele vermeliyiz” diyerek, politikacıların seçim öncesi verdikleri vaadleri yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. 

Politikacı konuşmacılar, Elmshorn Göçmenler Birliği’nin özellikle göçmenlerin uyum sağlamasına büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, dil eğitimi ve uyum kursları konusunda uzun yıllardır yürüttüğü göçmenlere yönelik faaliyetlerini ve başarılı projelerini takdir ettiklerini vurguladılar. Eyalette geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra kurulan siyah-yeşil koalisyon hükümetinin eğitim ve göçmen sorunlarına önem verdiklerini belirten konuşmacılar, koalisyon anlaşmasında verdikleri sözleri yerine getireceklerinin altına çizerek, önceliklerinin göçmen kapasitesini artırmak, uyumu ilerletmek ve vatandaşlığa geçmeyi kolaylaştırarak daha fazla teşvik etmeyi hedef aldıklarını dile getirdiler. Bu yıl içinde sosyal danışmanlık kadrolarını sabitleştireceklerini ve yabancılar dairelerindeki sıkıntıları gidereceklerini belirttiler.