Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyesi yaklaşık 100 kişi, hükümetin gelecek yıl uygulamaya konulmak üzere 27 Kasım tarihinde yayınladığı kıllık kıyafet yönetmeliğini protesto etmek amacıyla PTT Meydanı'nda toplandı. Protestoya katılanlar tekbirler eşliğinde, 'Başörtüsü hakkımız engellenemez' sloganları atarak yönetmeliğin 12 Eylül cuntasının getirdiği ve 28 Şubat darbecilerinin derinleştirdiği başörtüsü yasağının devamına yol açan düzenlemeler içerdiğini öne sürüp hükümeti eleştirdi.

Platform adına konuşan Süleyman Akay, iktidarın dini bir sorumluluğunun kimler tarafından, nerede, ne şekilde uygulanacağını belirleme hakkı ve yetkisinin olmadığını söyledi. Akay, "İktidar bu konudaki görevini yerine getirse de getirmese de Müslüman halkımız, bedeli ne olursa olsun bu temel özgürlüğünden asla ödün vermeyecek, inancına vurulan prangaları, kim tarafından vurulursa vurulsun asla kabul etmeyecektir" dedi.

Platform üyeleri, tüm vatandaşları Cumhurbaşkanlığı, hükümet, TBMM gibi kurumlar başta olmak üzere Başbakanlık BİMER ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 147 numaralı hattını arayarak tepkilerini dile getirmeye davet ettikten sonra alanı sessiz bir şekilde terk etti.