Ecevit Piroğlu'nun serbest bırakılması için Paris’teki ünlü République Meydanı ve İsviçre'nin başkenti Bern'deki Bahnhofplatz ile Hamburg'taki Harveshuder Weg 101 adresindeki Sırbistan Konsolosluğu önünde gösteriler düzenlendi.

Hamburg'da Sırbistan Konsolosluğu önünde bir araya gelen göstericilerden Leman Stehn, Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) imzalı bir basın açıklaması okudu. Açıklamada, Türkiye'nin iade talebi üzerine İnterpol tarafından 24 Haziran 2021’de Sırbistan havaalanında gözaltına alınarak tutuklanan Ecevit Piroğlu'nun derhal serbest bırakılması istendi.

Almanca okunan açıklamada, "üst mahkemenin defalarca tahliye yönünde verdiği kararlara rağmen Piroğlu'nun serbest bırakılmayarak tutukluluk halinin keyfi olarak devam etmesi, uluslararası hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır" denildi. Piroğlu'nun Sırbistan'da siyasi mülteci başvurusu olduğuna da dikkat çeken Stehn, "siyasi mülteci statüsünde olan Ecevit Piroğlu, BM nezdinde imzalanmış 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne göre derhal özgürlüğüne kavuşmalıdır" dedi.

Birlik tarihinde ilk: AB yönetimi neden Macaristan’ı boykot kararı aldı? Birlik tarihinde ilk: AB yönetimi neden Macaristan’ı boykot kararı aldı?

Öte yandan Ecevit Piroğlu için Fransa'nın başkenti Paris'teki ünlü République Meydanı ve İsviçre'nin başkenti Bern'deki Bahnhofplatz da yapılan eylemlerde de, “İadesi durumunda başına neler gelebileceğini çok iyi biliyoruz. Üzerindeki iade tehdidi kaldırılarak serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi. Gösterilerde “Ecevit Piroğlu serbest bırakılsın” yazılı pankart ve Piroğlu'nun fotoğrafları taşındı.

Sırbistan devletini uluslararası hukuka uymaya çağıran eylemciler, "Ecevit Piroğlu'na Özgürlük" sloganları ile gösteriye son verdiler.