Alirıza Güler

Ece Sarıgül’ün Eritreli bir mülteci tarafından öldürüldüğü Illerkirchberg kasabası’nda AfD’li aşırı sağcılara karşı toplanan yerel halktan bir grup, “Illerkirchberg üzüntülü. sağ nefrete yer yok”, “barış, dayanışma ve toleransdan yanayız” pankartları ile ırkçıları protesto etti.

Basında çıkan haberlere göre, bir bölüm halktaki tedirginliğin de devam etmesi kasabadaki mülteci tartışmalarını tekrardan gündeme getirdi.

Almanya mülteci zengini 3. ülke

Almanya'da şu an toplam 2,2 milyon, Türkiye'de 3,7 milyon ve Kolombiya'da 2,5 milyon mülteci yaşıyor. Almanya’da yalnızca kasım ayında, Ukraynalılar hariç 29.383 ilk sığınma başvurusu yapıldı. bu bir önceki yıla göre yüzde 78'lik bir artış demek.

Bu insanların barınması, bakımı ve entegrasyonu sistemi zorluyor. Konu mültecilerden korunmacı bir şekilde ele alındığı ve ilgili dairelerde yeterli önlemler de alınmadığından iltica prosedürleri genellikle birkaç yıl sürüyor. Bunun başlıca nedeni, İdari Mahkemelerin aşırı yükü.

İki arada bir derede kalan ve geri dönmek de istemeyen mülteciler bunalıma sürükleniyor ve uyum sağlayamıyor. Uzmanların paylaştığı genel kanı ise, dil ve mesleki entegrasyon genellikle sığınma statüsü verildiğinde başarılı oluyor.

Sığınma başvurusu reddedilen mültecilerin ülkelerine gönderilmesi de çoğu zaman mümkün olmuyor.  Bu yılın Mayıs ayı sonu itibarıyla 300 binden fazla kişinin sınırdışı kararı bulunuyor.  Ancak, yılın ilk yarısında yalnızca 6198 kişi sınır dışı edildi. 246.500 kişiye müsamaha gösterildi ve hastalık veya eksik belgeler nedeniyle sınır dışı edilmelerine izin verilmedi. yeni hükümet afganistan ve iran’a sınırdışını da durdurdu.

5 yıl yasal olarak Almanya’da yaşayanlara kalma müsadesi

Berlin'de Gazze protestosu: Üniversite işgal edildi Berlin'de Gazze protestosu: Üniversite işgal edildi

Sınırdışı edilmeden Almanya’da kalanların çalışabilmeleri, ek bir çalışma izinleri yoksa mümkün değil. Yani bu insanlar Almanya'da umutsuzca yaşıyorlar. Alman hükümeti’nin çıkartmayı düşündüğü yeni yasaya göre ise Almanya’da ‘Duldung / tolere edilen’ statüsünde olan ve her an sınırdışı edilebilecek durumdaki, çoğunluğu mülteci bir çok kişiye kalma hakkı verilecek.

Bunun için Almanya’da en az 5 yıl yasal olarak kalmak, Almanca bilmek ve devletten yardım almadan geçimini sağlamak gerekiyor. Bu yeni düzenlemeden suç işleyenler ve Almanya’ya girişte yanlış kimlik beyanında bulunanlar yararlanamayacak.