Avrupa’yı sarsan rüşvet skandalında yeni fotoğraf ortaya çıktı: Katar

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yunan vekil (PASOK partisi) Eva Kaili dahil beş kişinin Brüksel’de düzenlenen operasyonlarda Katar'dan rüşvet aldıkları suçlamasıyla gözaltına alınması sonrasında yeni ifşalar ortaya çıktı.

Avrupa, aralarında Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin de olduğu üst düzey isimlerin Katar’dan rüşvet aldıklarına dair suçlamalarla çalkalanıyor…

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar adına lobi yaparak parlamento kararlarını etkilemekle suçlanan Kaili dahil 5 kişinin gözaltına alınması Brüksel’de şok etkisi yarattı. 44 yaşındaki Yunan sosyal demokrat milletvekili Kaili, Orta Doğu ile ilişkilerden sorumlu Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

KATARLI BAKANLA POZU ÇIKTI

Fakat yapılan polis operasyonu ile ilgili soruşturmalar devam ederken Belçika medyası dikkat çekici bir fotoğrafı yayınladı. Belçika’nın çok okunan gazetelerinden Le Soir, Kaili’nin kısa bir süre önce Katar’a yaptığı ziyaretin fotoğraflarını paylaştı. Fotoğrafta Kaili, Katarlı bir bakanla otururken görülüyor.

Le Soir’in haberinde, “Katar’ın petrodolarlarının, Avrupa Parlamentosu’na aktığı iddia edildi” başlığı kullanılırken haberde yeni bilgiler de yer aldı. Belçika basınında yer alan haberde, Belçika Yolsuzlukla Mücadele Merkezi’nin dört aydır soruşturmayı yürüttüğü ve ekibi savcı Michel Kleset’in yönettiği belirtildi.

Siyasete atılmadan önce Kaili 2004-2007 yılları arasında Yunan TV kanalı MEGA’da çalışıyordu.

Haberde, “Müfettişler bir körfez ülkesinin Avrupa Parlamentosu’nu etkileyerek ekonomik ve siyasi kararlarına müdahale etmesinden şüphelenildiğini belirtti. Belçika savcılığı da Katar’ın adını gündeme getirmezken kaynaklar bu ülkenin Katar olduğunu daha sonra açıkladı.

Kaili haricindeki diğer Avrupa yetkililerin İtalyan olduğu da belirtildi. Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak ve bu konumunu korumak için Avrupalı siyasetçilere rüşvet verdiği iddia edilirken, turnuva başlamadan önce gündeme gelen insan hakları sorunu ve stadyumların inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma şartlarına karşı da algı yaratmayı amaçladıkları aktarıldı.

NE OLMUŞTU?

Cuma günü düzenlenen operasyonlarda Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar adına lobi yaparak parlamento kararlarını etkilemekle suçlanan Kaili dahil 5 kişinin gözaltına alınması Brüksel’de şok etkisi yaratmıştı. 44 yaşındaki Yunan Sosyalist milletvekili Kaili, Orta Doğu ile ilişkilerden sorumlu Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Önceki gün gerçekleşen operasyon kapsamında 16 konutta arama yapılırken Kaili’nin arkadaşı olan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini’nin de gözaltına alınan isimler arasında olduğu bildirildi. Visentini ve gözaltına alınan diğer kişilerin İtalyan olduğu kaydedildi.

Demirtaş'tan ilk açıklama: "Elbet bir gün beraat edeceğiz" Demirtaş'tan ilk açıklama: "Elbet bir gün beraat edeceğiz"

Belçika polisi, daha önce Brüksel’de yapılan aramalarda 600 bin euro nakit para bulunduğunu açıklamıştı. Yetkililer, olayın Avrupa’nın siyasi ve ekonomik kararlarını etkilemeye çalışan bir Körfez ülkesiyle bağlantılı olduğunu bildirmişti.

Operasyonlarda ele geçirilen telefon ve bilgisayarların da inceleneceği kaydedildi.

Yunan PASOK partisi, olay nedeniyle Eva Kaili’nin üyeliğini askıya aldı. 8 yıldır Avrupa Parlamentosu milletvekili olarak görev yapan Kaili daha önce Yunan televizyonunda tanınan bir spikerdi. Kaili, geçen ay Katar Çalışma Bakanı Ali bin Semih el Mahri ile görüşmüş ve Katar’ı “işçi hakları konusunda öncü ülke” olarak tanımlayarak dikkatleri üzerine çekmişti.Katar’la ilgili daha önce de uluslararası siyasi kararları etkilemek için önemli isimlere rüşvet ve pahalı hediyeler verdiği haberleri basına yansımıştı. Katar, Dünya Kupası inşaatlarında binlerce işçinin hayatını kaybetmesi ve LGBT hareketine yönelik yasaklar nedeniyle eleştirilerin hedefinde.