Öne Çıkanlar kalp başkenti Beldesi Liginde -

ÖDP'den çok tartışılacak "Bağımsız Kürdistan"a karşı bildiri

ÖDP’den yapılan “Irak’ta savaş değil barış, referandum değil demokratik birlik” başlıklı açıklamada “Ortadoğu’da sürmekte olan savaş, 25 Eylül’de Irak’ta gerçekleştirilmesi planlanan ‘Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’ ile derinleşme sürecine evriliyor.” denildi.

“ORTADOĞU EMPERYALİZM GÖLGESİ ALTINDA YENİDEN PAYLAŞILIYOR”

ÖDP’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Irak bu noktaya kendiliğinden gelmedi. ABD emperyalizmi, Ortadoğu’nun enerji kaynaklarının kontrolünü sağlamak ve bölgeyi küresel sermayenin sınırsız talanına açacak bir hakimiyet kurmak için bölgeyi etnik ve mezhepsel temelde parçalayan bir politika izledi. ABD işgali ile Irak’ın merkezi bütünlüğü ortadan kaldırılarak ülke etnik-mezhepsel temelde fiilen bölündü. Bugün Suriye’de de benzer bir süreç yaşanmaya devam ediyor. 

1916’da Ortadoğu’nun Sykes-Picot anlaşmasıyla emperyalistler arasında paylaşılarak sınırların çizilmesine benzer bir süreç 21. yüzyılda bir kez daha yaşanıyor. Ortadoğu, emperyalizmin gölgesi altında yeniden paylaşılıyor. 

Bölgeyi emperyalizmin müdahalesi altında etnik-mezhepsel temelde bölerek yeni sınırlar oluşturma doğrultusunda ilerleyen bu süreç bölge halklarına kanlı iç savaşlar dışında hiçbir şey vaat etmiyor.”

“BARZANİ’NİN YÖNETEMEME-İKTİDAR KRİZİNİ AŞMA İHTİYACININ SONUCUDUR”

ÖDP’nin açıklamasında “Irak’ta Barzani önderliğinde gündeme getirilen ‘Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’ bu bütünlükten ayrı değerlendirilemez. Kuşkusuz ki bir halk nasıl istiyorsa öyle yaşamalı ve kendi kaderini özgürce tayin etmelidir. Ancak bu genel ilke koşullardan tümüyle bağımsız olarak da düşünülemez.” denildikten sonra açıklama şöyle sürdürüldü: 

“Bugün, Irak’ta gerçekleşecek bağımsızlık referandumu bölge halkları arasındaki birliği güçlendirecek, emperyalizmin bölgeye yönelik müdahalesini sınırlayacak bir sonuç üretmeyecektir. Aksine, bağımsızlık referandumu Irak’tan başlayarak bölgesel düzleme taşınacak yeni bir iç savaşın tetikleyicisi olacaktır. Bu da bölgede Amerika’nın, büyük güçlerin ve bölgesel aktörlerin daha çok müdahale imkanına kavuşması sonucunu doğuracaktır. 

Irak’ta çözüm: Demokratik ilkeler etrafında bir birliğin oluşturulmasını temel alarak, yeni bir yurttaşlık ve demokratik yönetim modelinin geliştirilmesidir. Elbette bu yönetim modeli Kürt halkının statü sorununun demokratik bir biçimde çözümünü içermelidir. 

Bugün Kürdistan Bölgesel Yönetimi özelinde gündeme gelen bağımsızlık referandumu oylaması esasen iki yıldır fiili Başkanlık sürdüren, Parlamentoyu işlevsiz kılan Barzani önderliğinin yönetememe-iktidar krizini aşma, kendisini bir ulusal lider olarak pekiştirme ihtiyacının sonucudur.”

“AKP İKTİDARI UZUN ZAMANDIR BARZANİ İLE ÖZEL BİR İLİŞKİ İÇERİSİNDEDİR”

ÖDP’nin açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

“Bugün referanduma yönelik tepkiler geliştiren Erdoğan ve AKP hükümeti şikayetçi oldukları tablonun oluşmasından birinci derecede sorumludur. AKP iktidarı, uzun zamandır Irak merkezi hükümetinden bağımsız olarak, Barzani ile özel bir ilişki içerisindedir. Irak merkezi hükümetinin inisiyatifi dışında petrol-doğal gaz transferi, ekonomik-siyasi özel ilişkilenme ile Irak’ın parçalanmasının ve bugünkü bağımsızlık referandumunun taşlarını döşemiştir. AKP’nin bugün zevahiri kurtarmak için ortaya koyduğu tepkinin asıl nedeni, ordu ve MHP koalisyonunu 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde elinde tutma ihtiyacıdır. AKP, Irak’ın parçalanmasına dönük yanlışlarını askeri müdahale ile daha da derinleştirme eğiliminden uzak durmalıdır. ÖDP, gerekçesi ne olursa olsun böyle bir askeri müdahaleyi doğru bulmamaktadır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nocapulcu 5 yıl önce

hamburg'da konferens yapip abuk sabuk seylerden bahseden parti degilmiydi?

Avatar
Molla Demırel 5 yıl önce

vay be bu türk milliyetçilereine has bir "demokratlık" ve "sosyalistlik" ne diyor bu nasyonallist "demokrat"lar veya "sosyalistler?
"irakta barzani önderliğinde gündeme getirilen ‘kürdistan bağımsızlık referandumu bu bütünlükten ayrı değerlendirilemez. kuşkusuz ki bir halk nasıl istiyorsa öyle yaşamalı ve kendi kaderini özgürce tayin etmelidir. ancak bu genel ilke koşullardan tümüyle bağımsız olarak da düşünülemez.”
peki nedir "bu genel ilke koşullardan tümüyle bağımsız olarak da düşünülemez. denilen şey. kürt düşmanlığı. dünyanın neresinde bir avuç türk varsa ona çzgürlük i̇stemek. ancak mesele 30 mi̇lyon kürt i̇nsana geli̇nce "hayir bu olmaz." a nlayişini savunacaksin koşullara bağliyacaksin. birakta be kardeşi̇m bi̇r halk kendi̇si̇ karar versi̇n hangi̇ koşllarda kendi̇si̇ i̇çi̇n hangi̇ karari alacağini.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81