ZKÜ Tıp Fakültesi'nde, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Vali Yardımcısı Mehmet Tevfik Emre, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, 3'üncü Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan ZKÜ Öğrenci Temsilcisi, Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi doktor adayı Çiğdem Çalışkan, kendisi gibi son sınıfta öğrenim gören intern doktorların sorunlarını anlattı. "Sağlığın ticarileşmesinin uzantıları olan mesai dışı ödeme ve performans sistemi nedeniyle pratiğe dayalı eğitim vermek yerine, başarının, öğrencilerin sınıf tekrarı yapmasından geçtiğini düşünen ustalarımızı, emeklerini hor görmeden eleştirmek hiç mi hakkımız değil?" diyen Çalışkan, şöyle dedi:

"Sadece hızlı dosya uzattığı zaman takdir edilen, gündüz mesailerinin yanı sıra günlük 32 saate varan nöbetlerde de görev alan hekimler miyiz? Yoksa sekreter, personel ve hemşirelerin iş yükünü hafifletmekle yükümlü, beraber çalıştığı asistanın inisiyatifine kalmış diyebileceğimiz kadar geniş hizmet alanına sahip olan, yapılmaktan hoşlanılmayan işlerin mutlulukla devredildiği hekimler miyiz? Çünkü bizler geçiciyiz, onlar kalıcı. Bu yüzden bir ay boyunca vizitelere katılan biz internlerin ismini kimse öğrenmek istemez, sanki hiç yokmuşuz gibi. Sadece 'intern' diye bağırmak yeterlidir arkamızdan. Keşke amaç işlerin daha iyi yürümesi değil de daha iyi bir eğitim alabilmemiz olsaydı."

Hocalarının gözünde artık öğrenci değil, birer hekim adayı olduklarını vurgulayan Çalışkan, sistemin karşısında ise ücretsiz, sigortasız çalışan, son senesinde bile harç ile ödüllendirilen öğrenciler olduklarını söyledi. Çiğdem Çalışkan, "'İnternlere maaş gelecek' dediler yıllardır. Biz hala umutla bekliyoruz" dedi.

Gelecekleriyle ilgili de endişeli olduklarını kaydeden Çalışkan, "Hekimin elinin halkın cebinde olduğu düşüncesinde olan, toplumla hekimi karşı karşıya getiren ve hekime şiddeti, saygısızlığı hasta hakkı olarak görüp bu durumu provoke eden zihniyeti anlamakta zorlanıyoruz" diye konuştu. Çalışkan, hekimi bir tüccar olarak çalışmaya zorlayan sağlık uygulamalarının en fazla üniversite hastanelerinde sorun yaratacağını, tıp fakültelerindeki eğitim sistemini olumsuz etkileyeceğini düşündüklerini dile getirdi. Çalışkan, yurt dışından doktor getirilmesi uygulamasını da eleştirdi. Çalışkan, "Kendi yetiştirdiğimiz Türk hekimleri varken yabancı hekim getirmek niye? Bir yanda her şehre tıp fakültesi açarak kontenjanları arttırırken, bir yandan da yabancı hekim getirerek işsiz hekimler yaratılmak istendiği kaygısını taşımaktayız" dedi.

ZKÜ Rektörü Prof.Dr. Mahmut Özer ise üniversiteye en büyük katkıyı veren doktorların ve tüm çalışanlarının önemli problemleri olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Tören, çeşitli proje ve kongrelerde ödül alan öğretim üyeleri ile öğrencilere plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.DS(EE/BT)