Uludere'nin Irak sınırında geçen yıl 28 Aralık günü düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölmesi, Diyarbakır'da düzenlenen etkinliklerle kınandı. Merkez Kayapınar İlçesi Kültür Merkezi'nde İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) tarafından yapılan açıklamadan sonra Sur İlçesi'ndeki tarihi Ulucami önünde Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) ile muhafazakar Kürtlerden oluşan Mustazaflar Cemiyeti tarafından birer dakika arayla basın açıklaması yapıldı.

KÜRTLERİN BAĞIMSIZ YAŞAMA HAKKI VARDIR

Ulucami'nde cuma namazından sonra HAKPAR Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel'in de aralarında bulunduğu partililer, yaşamını yitiren 34 kişinin fotoğrafları ile 34 karanfilin bulunduğu siyah bir bez taşıdı. Anmada, 'Roboski (Ortasu) katilleri yargılansın, devlet hesap versin', 'Dün 33 kurşun, bugün 34 günah', 'Çocuklar terörist, katiller kahraman' yazılı dövizler taşındı. Parti adına yapılan açıklamada, "Roboski bir kaza veya hedefte yanılma olayı değildir. Merkezi düzeyde tasarlanan ve taamüden işlenen kitlesel bir katliamdır. Amacı ve uygulaması bakımından da Koçgiri, Sason, Zilan, Dersim ve 33 kurşun trajedisinin bir devamıdır. Türk yargısının Kürdistan'daki devlet cinayetlerine yaklaşımı ise öteden beri 'düşman hukuku' yaklaşımıdır. Bu açıdan İstiklal Mahkemeleriyle, özel yetkili mahkemeler arasında hiç bir fark yoktur" iddialarında bulunuldu.

SAYIN BAŞBAKAN SİZİN JETLERİNİZ BOMBA YAĞDIRDI

HAKPAR'lıların basın açıklamasını bitirmesinden bir dakika sonra Cami önündeki meydanın diğer tarafından bekleyen ve aralarında çarşaflı kadınların da bulunduğu Mustazaflar Cemiyeti üyeleri tekbirler getirerek açıklama yaptı. 'Koçgiri, Şeyh Sait kıyamı, Dersim, Zilan roboski katliamları. Devlet eliyle katliamlar devam ediyor', 'Roboski'de uçaklar terörist değil, vatandaşı vurdu ey hükümet uyuyor musun', 'Roboski katliamında devlet suçüstü yakalandı' yazılı dövizlerini çocuklarıyla birlikte taşıyan çarşaflı kadınlar ile erkekler sık sık tekbir getirdi.

Mustazaflar Cemiyeti adına yapılan basın açıklamasında ise, bugünün yıllardır topraklarında kanın, gözyaşının ve zulmün eksik olmadığı Kürdistan coğrafyasında yaşanan bir trajedinin yıldönümü olduğu belirtilerek, "İnsanlığın tüm değerlerinin ayaklar altına alındığı Roboski katliamının üzerinden tam bir yıl geçti. Halkına, Zilan, Dersim, 33 kurşun olayı ve adı tarihin kanlı sayfalarında yerini almış nice katliamları yaşatan rejim acımasız yüzünü bir kez daha gösterdi" iddiasında bulunuldu.RY(GG/AAA) (FOTOGRAFLI)