Merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı 19 Mayıs Mahallesi'nde oturan Ferdi Polat, 23 Eylül 2007'de kavga eden komşularını ayırmak isterken kasığından bıçaklanarak öldürüldü. İddiaya göre, cinayet şüphelisi olarak yakalanıp tutuklanan Halil İbrahim Güneri yargılama sonunda 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Güneri, cezasını çekip 'Denetimli Serbestlik Yasası'ndan faydalanarak cezaevinden çıktı.

Dayısının katilinin bir ay önce cezaevinden çıktığını ve kahvede arkadaşlarıyla oyun oynadığını öğrenen Cumali Doğan, 29 Ekim 2012'de, arkadaşı 18 yaşındaki Recep Dikici ile birlikte kahveye gitti. Doğan, dayasının katili sandığı Ali Karadeniz'e 2 el ateş ettikten sonra kaçtı, Karadeniz de kaldırıldığı hastanede öldü. Dayısının intikamını aldığını sanan Cumali Doğan, evlerine gelip, "İbrahim'i vurdum, ölmüş, hemen evi boşaltın" diye bağırdı, ardından kaçarak izini kaybettirdi.

'SİLAH, BOĞUŞURKEN PATLADI'

Cinayetten 14 gün sonra Yalova'da yakalanan Cumali Doğan, ifadesinde "Dayımı öldürdüğü için Halil İbrahim Güneri ile kavga ettim. Yanında Ali Karadeniz de vardı. Birinin üzerinden yere silah düştü. Ben silahı yerden aldım. Silahı alınca Halil İbrahim Güneri kaçtı. Ali Karadeniz ile boğuşurken silah ateş aldı ve Ali Karadeniz yaralandı" dedi.

2 gün mezarlıkta saklandıktan sonra şehirlerarası otobüsle Yalova'ya kaçtığını anlatan Doğan, "Ben 6-7 yaşında iken babam vefat etti. Bizi dayılarım büyüttü. Dayılarımdan Ferdi Polat'ı, Halil Güneri tarafından 5 yıl önce öldürüldü" diye konuştu.

Cumali Doğan ifadesinin ardından nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken, arkadaşı Recep Dikici tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

KAN DAVASI CEZASI İSTENDİ

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet savcısı, olayla ilgili iddianamede hazırladı. 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, sanık Cumali Doğan hakkında 'kan gütme saikiyle öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Doğan'ı mobiletiyle olay yerine götürdüğü ileri sürülen Recep Dikici hakkında da 'cinayete iştirak' suçundan aynı ceza istendi. Davanın iddianamesinde, "Şüpheli Cumali Doğan'ın, Ali Karadeniz'i 5 yıl önce bıçaklanarak öldürülen dayısının katil zanlısı Halil İbrahim Güneri'ye benzediği için öldürdüğü, olayın ardından da gittiği evinde 'İbrahim'i vurdum. Evi boşaltın' diye bağırdığı" öne sürüldü.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.MKA(OA/CK)