Kanada şiddetli akıl hastalığından mustarip kişilerin hayatlarını sona erdirmesine izin vermeyi planlıyor.

Yeni düzenleme uyarınca, depresyon, bipolar bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu vb. rahatsızlıklardan mustarip olan ve "dayanılmaz psikolojik acı çeken" hastalar, Mart 2023'ten itibaren, doktor yardımı alarak hayatlarını sonlandırmayı seçebilecek.

Kovid: Aşı sonrası sağlık sorunu yaşayanlara yardım Kovid: Aşı sonrası sağlık sorunu yaşayanlara yardım

Plan psikiyatristler arasında tartışma yarattı.

Kanadalı adli tıp psikiyatristi Dr. Grainne Neilson, "Bunun ilk etapta nasıl uygulanacağına dair çok fazla belirsizlik olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı:

Independent Türkçe'nin haberine göre, psikiyatristlerin bu hizmeti kaliteli bakım hizmetine adil erişim yerine kullanmamak için dikkatli hareket etmesini umuyorum.

Hollandalı psikiyatrist Dr. Sisco Van Veen ise, "Kanser gibi hastalıklar söz konusu olduğunda, hastanın vücudun içinde görülebilen bir şey var" diye konuştu. 

Ölçülebilen, taranabilen veya incelenebilen tümörler ve dokuları örnek veren uzman akıl hastalıklarında bunun her zaman mümkün olmadığını söyledi.

Dr. Van Veen ve meslektaşları kısa süre önce konuyla ilgili yeni bir araştırma da yayımladı. Ekip "tedavisi mümkün olmayan psikiyatrik ıstırap" çektiğini söyleyen hastalarla çalışmış 11 psikiyatristle anket yaptı.

Araştırmanın amacı, bir hastanın gerçekten de intiharı düşünecek kadar acı çekip çekmediğinin ne tür sorular ve teşhislerle belirleneceğini değerlendirmekti.

Canadian Medical Association Journal adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan makalede, "Psikiyatristler, bu süreçte belirsizliğin kaçınılmaz olduğunu belirtti" ifadeleri yer aldı.

National Post'a konuşan Van Veen, uygulamayla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Psikiyatride, elinizdeki tek şey hastanın hikayesi, gözlerinizle gördükleriniz, duyduklarınız ve ailenin size söyledikleridir.

Tıbbi destekle yaşamını sona erdirme seçeneği Hollanda’da 2002’den beri hastalara sunuluyor. 

Kanada’da bu sürecin yolunu ilk olarak 2015’te alınan bir mahkeme kararı açtı. O dönemde yüksek mahkeme, dayanılmaz acılara neden olan "ağır ve tedavisi olmayan" bir tıbbi durumdan mustarip yetişkinlerin daha hızlı ölüm hakkına sahip olduğuna hükmetmişti.

Daha sonra 2021’de kapsamı epey geniş bir ötenazi yasası olan "Tasarı C-7" kabul edildi. 

Bugüne dek bu seçenekten yararlanmak isteyenlerin çoğu kanser hastasıydı. 2023’te ise bu tasarının kapsamı daha da genişletilmiş olarak ve psikiyatri hastalarını da kapsayacak.