Türkiye’den gelen, Bielefeld ikametgahlı 45 yaşındaki bir kadının Hannover Havalimanı’nda yapılan kontrol sırasında gümrüğe beyan edilmemiş 40 bin euro değerinde 100 madeni para ile altın kolyeye el konuldu.

Konuyla ilgili açılamada bulunan Hannover Havalimanı gümrük basın sözcüsü Nils Haustein, el konulan gümrüğe beyan edilmemiş altının son üç yıldaki en büyük miktar  olduğunu açıkladı. 

Almanya’da iki yük treni çarpıştı: 2 yaralı Almanya’da iki yük treni çarpıştı: 2 yaralı

Haustein açıklamasında, “Valizlerin taramaları sonucunda çorap ve pantolonlara gizlenmiş altın kolyeler ve ziynet eşyaları bulduk. Bu tür olaylarla çok karşılaşmaya başladık” dedi.

Havalimanı gümrük basın sözcüsü Nils Haustein, üçüncü bir ülkeye giriş ve çıkışlarda 10 bin euronun üzerindeki gümrüğe bildirilmeyen her türlü nakit para, bunun yanı sıra 430 euroyu geçen altın ve ziynet eşyalarına el konulmasının genel bir kural olduğunu ifade etti.

Havalimanı Gümrük Dairesi'nden yapılan bir açıklamada 45 yaşındaki kadın hakkında vergi kaçakçılığı şüphesiyle cezai kovuşturma açılacağı belirtildi.

Öte yandan, nakit beyan edilmemesi, üçüncü bir ülkeye giriş ve çıkışlarda 10 bin euronun üzerindeki gümrüğe bildirilmeyen her türlü nakit para, bunun yanı sıra 430 euroyu geçen altın ve ziynet eşyalara el konulmasının genel bir kural olduğunu ifade edildi.