Muğla Belediyesi İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan toplantı salonunda dün akşam düzenlenen konferans öncesinde Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Konferansa CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, Muğla Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Kayı, CHP Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, belde belediye başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türkan Saylan’ın fotoğrafı protokolde boş bırakılan bir sandalyenin üstüne konuldu.

Konferansın açılış konuşmasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Muğla Şube Başkanı Leyla Ural yaptı. Başkan Ural, Türkan Saylan’ın yaşam felsefesini ve yaptıklarını anlattı. Belediye Başkanı Osman Gürün de, Türkan Saylan’ın bilimle bilgiyi birleştirerek, bahane üretmeden çalıştığını söyledi. Gürün, “Türkan Saylan kavga etmeden, bilimin ve ilimin ışığında çalıştı. Halkla birlikte olarak onlar için çözüm üretti. Biz de kötümserliğe kapılmadan onun gibi mücadele etmeliyiz. Onun diktiği mücadele bayrağı hala gönderde dalgalanıyor” dedi.

Konferansta konuşmacı olan Milletvekili Umut Oran, sözlerine Türkan Saylan’ın hayatından verdiği örneklerle başladı ve “Türkan Saylan’ı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onun çalışmalarını birbirimize anlatmakla bitiremeyiz. Bu boş kubbede hoş bir seda bıraktı” dedi.

Cumhuriyet değerlerinin son günlerde yok edilmeye çalışıldığını savunan Oran, “Cumhuriyet Atatürk’ün en büyük eseridir. Cumhuriyet milli mücadelenin ürünüdür. Emperyalistler ve kapitalistler güçlük çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk akıllara durgunluk veren bir başarı öyküsüyle onların üstesinden geldi. Demokrasi sadece sandık ve seçim değildir. Demokrasi aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Recep Tayyip Erdoğan, padişahlığa ve halifeliğe özeniyor. Şu anda başkanlık sistemini getirmeye çalışıyor. Bu sistem şu anda ülkemiz için uygun değil. Bizim gibi toplumlarda başkanlık sistemi krallık, padişahlık ve diktatörlük gibidir” dedi.

Cumhuriyet mitingleri düzenleyenlerin ve yerel yöneticilerin içeri atıldığını hatırlatan Oran, “İktidar kendisinden olmayan belediyelere baskı yapıyor. Müfettiş gönderiyor. Sadece CHP’li değil, aynı zamanda BDP’li yerel yöneticileri de içeri atıyorlar. Yerel yönetimlere hukuk dışı uygulamalar yapıyorlar. Cumhuriyet mitingleri düzenleyenleri darbe adı altında dört yıldır cezaevinde tutuyorlar. Demokrasi sağlıklı ve aktif bir şekilde bu ülkede çalışmıyor. Bir kişi karar veriyor, bir kişi yönetiyor” dedi.AB(İÖ/AAA)