Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (Adana ESOB) düzenlenen toplantıda esnaf temsilcileriyle bir araya gelen Gürsel Tekin, hükümetin esnafın sorunlarına duyarsız kaldığını ileri sürüp, "İktidar yetkilileri biz ötekileştirildik diyorlardı. Ötekileştirilenler, şimdi öteki bir Türkiye yarattı" dedi.

Esnafın, işsizlik başta olmak üzere birçok sosyal yaranın kapanmasında önemli bir rol oynadığını belirten Tekin, şöyle dedi:

"Esnafın devletin sırtında yük olmadığı gibi birçok sosyal görevi yerine getirdiklerini bilmemiz lazım. Dünyanın her yerinde vergi mükellefi en kutsal şeydir ama Türkiye'de vergi mükellefi olduysanız, canınız çıktı demektir. Kazara bir iş yeri açtığınızda, açması da kapatması da çile. Bunu en iyi sizler bilirsiniz. Bir de yaşadığınız AVM gerçeğini göz önüne alacak olursanız, durumunuzun içler acısı olduğu ortada."

"40 MİLYON İNSAN BORÇLU"

Adana'nın bir dönem, ekonomide Türkiye'nin ilk 5 sırasında olduğunu hatırlatan Tekin, “Şimdi baktığınızda Adana'nın en çok işsizi barındıran kent olması kabul edilebilir gibi değil. Sadece burası değil, 81 ilde manzara böyle. Planlı bir devlet, planlı bir kent olunması gerekiyor. Esnafın durumu da perişan, 75 milyon nüfusa sahip bir ülkede, 40 milyon kişi borçluysa işler iyi gitmemektedir" dedi.

"İSTANBUL ADAYINI HALK BELİRLEYECEK"

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı konusunda ise şunları söyledi:

"İstanbul'da da halkımız kimi aday olarak görmek istiyorsa, örgütümüz kimi uygun görüyorsa o aday olacaktır. Gürsel Tekin 2009 yılında adaydı ve o dönemde il başkanıydı. Benim il başkanı olmam yetmedi. İstanbul halkı kimi istiyor, kimi görmek istiyor, kimin başarılı olacağına inanıyor şeklinde, 3 tane kamuoyu yoklaması yaptırdım. Yaptırdığım kamuoyu yoklamasında, o dönemde 5 aday adayı vardı. 3'ünde de Sayın Kılıçdaroğlu birinci çıktı. O dönemde de Sayın Kılıçdaroğlu'nun kapısına ilk giden Gürsel Tekin olmuştur. Sonuç itibarıyla bu kişi meselesi değil, Cumhuriyet Halk Partisi meselesidir. Önümüzdeki süreçteki kriterde aynı olacaktır. İstanbul halkı kimi istiyorsa, kentin sorunlarını kimin çözeceğini düşünüyorsa adayımız o olacaktır."

BURASI VENEDİK OLMUŞ

Esnafla yaptığı toplantının ardından, Kocavezir İş Merkezi'ndeki esnafı ziyaret eden Gürsel Tekin, işyerlerini su bastığını görünce, büyük şaşkınlık yaşadı. Tekin, "Burası Venedik olmuş. Venedik Adana'ya gelmiş. Esnafın bu durumu kimse görmüyor mu? Bakın esnafımız 12 yıldır bu sorunu yaşadığını söylüyor. Adana'yı yönetenler, bu soruna neden bir çözüm bulmuyor?" diyerek, tepki gösterdi.

Esnafın dükkanını açamadığını ve satması gerektiği eşyaların sular altında kaldığını belirten Tekin, biran önce iş merkezindeki esnafın taşınması için girişimlere başlayacaklarını söyledi.