CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 'Güncel ve ekonomik gelişmeler' konulu konferansa katılmak üzere Mersin’e gitti. Oran, partili belediye başkanlarını ziyaret ettikten sonra Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen konferansa katıldı. Büşükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, CHP İl Başkanı M. Faruk Akar ile yaklaşık 500 partilinin katıldığı konferansta konuşan Oran, Türkiye’de güncel ve ekonomik gelişmelere değindi. Oran, Türkiye’de yaşanların ülkeyi her geçen gün bir darboğaza sürüklediğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumu nedeni ile hem AB’de hem de diğer komşu ülkelerle büyük sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

Umut Oran, hükümetin gündeme getirdiği ileri demokrasi, büyüyen ekonomi, komşularla sıfır sorun ve açılımın birer masal olduğunu belirterek, "Bizim gerçeği çok iyi görmemiz lazım. Bugün itibariyle şu anda algı ile gerçek birbirine örtüşmüyor. Gazeteciler, öğrenciler ve milletvekilleri terörist diye cezaevinde. Bunu AB ve dünyaya anlatmakta zorlanıyoruz. Dün anayasa mahkemesinde Balyoz Davası’na son derece etki edecek bir karar aldı, ‘Hukuksuz dinleme delil değildir’ dedi. Biz bütün davaların hepsini takip ediyoruz. Ortada delil melil yok. Bütün deliller uydurma, sahte delil. Bu da defalarca ispat edildi. Böyle bir ülkede de demokrasi de böyle bir hale gelmiş durumda" dedi.

Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de yüklenerek, emeklilere verilen maaşlar konusundaki açıklamalarına tepki gösterdi. Oran konuşmasının devamında Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da izlediği dış politikayı da eleştirerek, "Cumhuriyet kurulduğu zaman Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal demiş ki, 'Dünyada barış, yurtta barış' Buda zaten bizim şiarımızdır. Senin komşularla sıfır sorun diye ortaya koyduğun ne oldu çevremiz şu anda ateş çemberi. Şu bölgede hem İran, Irak, hem İsrail’le aynı anda düşman olmayı başarabilmiş tek ülke Türkiye’dir. Böyle bir başarıya sahipler. Komşularla sıfır sorun denilirken, şimdi komşularla sırf sorun olduk" diye konuştu.

Oran Ak Parti’nin son kullanma tarihinin geçtiğini kaydederek şunları söyledi: "Türkiye’nin, kendi için çalışan, kendini düşünen yeni bir iktidara ihtiyacı vardı. Bu iktidarda sosyal demokrat bir iktidar olmalıdır. Bakın Mehmet Akif, ‘Sahipsiz vatanın batması haktır. Eğer sahip çıkan olursa, bu vatan batmayacaktır’ demiş. Hepimizin görevi bu vatana sahip çıkmaktır. Önümüzdeki seçimde Ak Parti gider, Ak Parti gitmezse Türkiye biter. Yerel seçimlerde bizim hedefimiz hem 81 ilde, hem de tüm ilçelerde CHP iktidarını ve bayrağını dikmektir. Bunun içinde bize çok büyük görev düşüyor. Yani açıkçası bizim salonlarda çok fazla vakit geçirmememiz gerekiyor. Biz birbirimizi biliyoruz. Benim şu anlattıklarımı her arkadaşım 3-5 söyler. Ama bizim dışarıya gitmemiz gerekiyor. Bizim güven vermemiz lazım. Güveni de birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde veririz. Fakat artık birbirimizle değil Ak Parti ile mücadele etmemiz lazım. Birbirimizi yiyerek değil artık gecekondularda vakit geçirmek gerekiyor. Güzel salonlarda toplantı yapmamamız gerekiyor. Sokaklarda siyaset yapmamız gerekiyor. Salonlara da halkı getirelim.”

Umut Oran, konferansın ardından partisinin il binasına geçti. Burada il ve ilçe yöneticileri ile bir araya gelen Oran, görüşmeler yaptı.

 

ME (SÜ/RT)