Avrupa'nın dört bir yanından 60 CHP Birlik Başkanların katılımıyla gerçekleşen ikinci çalışma ve değerlendirme toplantısına Strasbourg CHP Birlik Başkanı Mustafa Kemal Özçelik, CHP Meclis Üyesi Emre Çam ev sahipliği yaptı. 

Çalıştaya konuşmacı olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Yurtdışı Birlikleri Danışmanı Necdet Saraç katıldı. 

Cumartesi günü başlayan ilk toplantıda basına ve CHP başkanlarına verilen ilk mesajda CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl özetle şu ifadelere yer verdi:

' Bu yıl CHP yurtdışı birlikleri olarak ikinci çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. İleriye dönük çalışmalar için sizin önerilerinizle beraber yeni kararlar alacağız. Önerileri hayata geçirmek, sorunları tespit etmek ve çözmek için çalışacağız. Yirmi'ye yakın ülkeden her gün CHP için yeni talepler geliyor.  Yurtdışı çalışmalarımızla CHP artık en etkili parti olduğunu gösteriyor. Çok kısa bir zamanda bu çalışmaları iki katına çıkarmak istiyoruz. Türkiye'de yaşanan olayların Avrupalı Türkleri üzdüğünü, kaygılandığını izliyoruz. CHP bu sorunları gidermek için çalışıyor. İlerleyen yıllar içinde bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. 14 yıllık AKP iktidarın ülkeyi kaosa çevirdiğini AKP'nin baskıcı zihniyeti, diktaca anlayışı maalesef ülke yönetimine hakim kalması gayreti içinde. Türkiye çok önemli bir girdabın içine süratle itiliyor. Türkiye'de basının çok önemli bir kesimi iktidar tarafından ele geçirilmiş. Yanlı, yandaş yayın yapan Türk medyası haline dönüştü. Bütün dünya ülkeleri bu durumu kaygıyla takip ediyor. Türkiye'nin dünyada saygınlığı giderek eriyor. Tek taraflı yandaş yayın o ülkeyi karanlığa götürür. Türkiye'de bütün bunlar AKP tarafından işgal edilmiş durumda. Buna üniversiteler de dahil diye konuştu'. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl Avrupalı Türklerin Ramazan Bayramını tebrik ederek, sağlıklı, mutlu, huzurlu Ramazan Bayramları geçirmelerini temenni etti.  Bugün ve yarın devam edecek olan çalıştay programı basına kapalı CHP Avrupa Birlik Başkanların katılımıyla devam ediyor.