Tarhan, “Almanya’da 18 birliğimiz, 3 temsilciliğimiz bulunuyor. Bir federasyon biçiminde, hepsini tek çatı altında toplayacağız. Yeni kurulan birlikler de bu federasyon altında örgütlenecekler. Federasyon modeli Almanya’daki birliklerimizin çalışmalarındaki koordinasyonu daha etkili kılacak” dedi.

CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Almanya’da faaliyet gösteren CHP birlikleriyle Köln’de yapılan toplantıda buluştu. CHP’den konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Buna göre toplantıda seçim sürecinde karşılaşılan sorunlar, seçmen yapısı ve seçmenin sandığa katılım süreçleri tartışıldı. Almanya’daki CHP birliklerinin yapılanmaları ve yeni yapılanma modelleri de masaya yatırıldı.

ANKA'nın aktardığı habere göre açıklamada, birlik başkanlarının bölgesel çalışmaları, seçim dönemi yaşadıkları aksaklıklara dair yaptıkları sunumları dinleyen Tarhan’ın, “Önümüzdeki süreçte her an erken seçim olacakmış gibi hazırlıklı ve eksikler bilinerek planlama yapılması gerektiğinin altını çizdiği” belirtildi.

31 EKİM’E KADAR KONGRELER TAMAMLANACAK

Almanya’da 1,5 milyon seçmenin 760 bininin oy kullandığını aktaran Tarhan, “Yurt dışı oylarında istediğimiz sonuçları alamadık. Keza Almanya’da büyük bir fark yedik. Ancak sandığa gitme oranı Almanya’da yüzde 50. Seçmenin yarısı oy kullanmamış. Bu konunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Sandığa gitmeyen seçmenin CHP’ye yakın ve ağırlıklı olarak sosyal demokrat seçmen olduğunu biliyoruz. Seçime katılımın artması için birliklerimizle yapacağımız çalışmaları masaya yatırdık. Birliklerimizle birlikte Almanya’daki seçmenlere ulaşacağız. Seçmeni sandığa taşıyacağız” dedi.

Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ Almanya’ya geliyor Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ Almanya’ya geliyor

CHP Yurt Dışı Birlikleri için kongre kararı alındığını belirten Tarhan, 31 Ekim’e kadar Yurt Dışı Birliklerinin kongrelerinin tamamlanacağını ifade etti.