Mehmet Tanlı

Isparta Cemevi açılışında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın kürsü konuşmasında sözünün Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen tarafından kesilmesi Avrupa'daki Alevi Kurum yöneticileri tarafından sert dille kınandı.

İsparta'daki açılışta yaşanan anti-demokratik ve tekçi zihniyeti temsil eden müdaheleyle ilgili olarak Alevi kurum yöneticilerinden tepkiler geldi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı ( AABK) Hüseyin Mat: "90 küsür yıldır verdiğimiz vergilerin hesabını veremediniz, bir Cemevine birkaç tuğla bağışladınız onu da başımıza vuruyorsunuz. Diyanet gibi bir kamu kurumu laiklik ile asla bağdaşmaz. Bu tekci ve gerici kamu kuruluşunun kaldırılması bizim en esas taleplermizden bir tanesidir. Gani Kaplan Başkanımız bizim taleplerimizi dile getirmiştir, arkasındayız. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Alevilere yönelik ayrımcılık artık bir son bulmalıdır. Çözüm devletin din den elini çekmesiyle ve bizi kontrol altına alma girişiminden vazgeçmesiyle gelecektir ‘‘

AABK Yönetim Kurulu üyesi Haydar Aygören: ’’ İsparta Belediye Başkanı orada misafirdi. O Cemevi Avrupa’dan giden bağışlarla yapıldı ki İsparta Belediyesi yardım etmiş olsa bile onlar da vatandaşların vergileridir. Siyaseti ve ayrımcılığın kralını AKP'nin arka bahçesi gibi çalışan Diyanet yapmaktadır. Gani Kaplan’ ın kürsüde konuştuğu talepleri hepimiz her yerde getiriyoruz. Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasını engellemeye çalışmak, Kaplan'ı kürsüden indirmeye çalışmak siyasal İslamın gerçek yüzüdür, bunu protesto ediyoruz. O olay anında kürsünün yanına gidip, Gani Başkan‘ a daha iyi sahip çıkılmalı yanında çember oluşturulmalı, Cemevinde bulunan herkes orada Cem olup gelin canlar bir olalımı haykırmalıydılar. Alevileri dizayn, asimile edemeyecekler bunu bilsinler. ’’

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

AABF NRW Bölge Sözcüsü Mesut Kabakçı: ‘’Eşit yurttaşlık temelinde baktığımızda Cemevlerinin yasal statüye kavuşmaması, halen bir bir ibadethane sayılmaması devlet nezdinde Aleviler açısından bir zuldür, zulümdür. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) bizim için Devlet Su İşleri ((DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nden (KGM) hiç bir farkı yoktur. Bugün de KGM'nin yapmış olduğu hizmetden Türkiye'deki tüm halklar herkes faydalanıyor. DSİ'nin yaptığı tüm hizmetlerden din, ırk, milliyet ayrılmaksızın herkes bundan faydalanıyor. Ama bugün DİB'in yaptığı hizmetden maalesef ki maalesef tek bir dinin tek bir mezhebi faydalanıyor tek bir mezhebi,bu da bizim için bir zuldür, büyük bir haksızlıktır.

 Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan: ‘’Evet İsparta'da Cemevi açılışında yaşanan olaylar hiç hoş değildi bunu asla kabul etmiyoruz. Ben de o anda oradaydım. Burada Avrupa’da ya da İsparta dışında olsam o olayı, müdahaleyi ve sonrasını TV'de izlesem ben de sosyal medyada ya da başka platformlarda aynı tepkileri gösterir, kızardım ama oradaki Atmosfer, Cemevi'nin bulunduğu mahalle ortamı, realite bambaşkaydı. Gani Kaplan başkanın taleplerini biz her yerde dile getiriyouz, kendisi bu ve Diyanet konusunda son derece haklıdır. İsparta‘ki canların, Cemevi'nin orada tutunabilmesi için zamana ihtiyaç var. Onlar biraz daha ürkekler, Cemevine ve kendilerine zarar gelmesini, toplumdan dışlanmak istemiyorlar. Bu sorunların çözümü için Türkiye‘deki politik zihniyetin bize, diğer farklı inançlara bakış açısının pozitif değişmesi, hatta bu hükümetin değişmesi gerekiyor. Biz Gani Başkanı yalnız bırakmadık, İsparta Cemevi başkanı da o andaki hatası nedeniyle başkanlardan özür diledi. Bu olayı yetkili kurullarımızda görüşüp, değerlendireceğiz‘

Ne olmuştu?

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Isparta Cemevi'nin açılışında yaptığı konuşmasında Alevilerin inanç merkezi olan olan Cemevi'nin yasal statüye hala kavuşturuladığını bu nedenle yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etmiş, konuşmasının devamında ise Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerini hatırlatarak, Diyanet’in yaptığı tüm hizmetlerden tek bir mezhebin yararlandığını belirterek laikliğin toplumsal barışın güvencesi olduğuna vurgu yapmış ve ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemeyeceğini söylemişti.

Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı tutum ve müdahalelerini eleştiren Kaplan'a konuşması devam ettiği esnada Isparta'nın AKP'li Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’ın bulunduğu kürsüye doğru yürümüş ve Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söylemişti..

Bunun üzerine Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez de PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a karşı ölçüsüz üslup kullanan ve konuşmasına müdahale etmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e tepki olarak söz almayarak durumu protesto etmişlerdi.