Dalaman'ın Gürleyik Köyü Damdır Mahallesi'nde dün saat 15.30 sıralarında Bircan Şahin, Çal Deresi üzerindeki tahta köprüden geçtiği sırada dengesini kaybedince sırtındaki bebeği Ceylin, dereye düştü. Bebeğini kurtarmak için suya atlayan Bircan Şahin de suda sürüklenerek kayboldu. Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Dalaman Jandarma Komutanlığı ve AKUT Fethiye Birimi'nin yaptığı arama sonunda köprünün bulunduğu yere yaklaşık 300 metre uzaklıkta minik Ceylin, 5 kilometre uzağında ise anne

Bircan Şahin'in cesedine ulaşıldı. Anne ve bebeğinin cesetleri incelemenin ardından Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Yapılan otopsinin ardından Bircan Şahin ve kızının cenazesi, toprağa verilmek üzere yakınları tarafından bugün morgdan alındı. Fethiye'nin İncir Köyü'ne getirilen anne ve bebeğin cenazeleri, ilk olarak evlerine götürüldü. Burada helallik alındıktan sonra, cenazeler İncir Köyü Mezarlığı'na getirildi. Buradaki cenaze törenine Üzümlü Belde Belediye Başkanı CHP'li Önder Genç, Karaçulha Belde Belediye Başkanı Ak Partili Yusuf Çaylı, Bircan Şahin'in eşi Mehmet Şahin, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, karısı ve kızı gözleri önünde sulara kapılarak ölen Mehmet Şahin ve yakınları gözyaşı döktü. Anne ve kızı mezarlıkta ayrı ayrı kılınan cenaze namazının ardından yan yana İncir Köyü Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SU SEVİYESİ ANİDEN YÜKSELDİ

Cenaze töreninde gözyaşlarına boğulan Mehmet Şahin, olayı şöyle anlattı:

"Köprüden ilk ben karşıya geçtim. Su seviyesi yaklaşık 60 santimetre civarındaydı. Hemen ardından eşim sırtında kızımızla birlikte geliyordu. Arkama baktığımda suyun bir anda köpürdüğünü ve yaklaşık 2 metre yüksekliğe ulaştığını gördüm. Büyük olasılıkla eşim su seviyesinin aniden yükselmesinden etkilenerek düştü. Kızımı ve eşimi suda sürüklenirken gördüm ama hiçbir şey yapamadım."

Çal Deresi üzerinde Hidroelektrik Santrali (HES) bulunduğunu kaydeden Mehmet Şahin, "Derenin suyu 5 dakika arayla yükseliyor, alçalıyor. Bu durum santralin dereye kontrolsüz su salmasından kaynaklanıyor. Eşim ve kızım bu nedenle suya düştü ve öldü. Durumu olay yerine gelen Dalaman Kaymakamı ve Dalaman Belediye Başkanı'na anlattım. Santral yetkililerinden davacı olacağım" diye konuştu.ET(SU/ESM)