Orman ve Su İşleri 2’nci Bölge Müdürlüğü Av Koruma Kontrol ekipleri, 1998 yılında Ramsar Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan, yaban su kuşlarının göç yolunda bulunan Uluabat Gölü Sedde Mevkisi üzerinde kaçak avcıların daha çabuk yakalanması için denetim yaptı. Ulusal ve uluslararası öneme sahip 85 türden yaklaşık 5 bin kuşun barındığı Uluabat Gölü çevresinde yabani kuş avlayan avcıların avcılık belgeleri, avlanma pulları ve tüfek ruhsatlarını inceleyen ekip, çevrede kaçak avcılık yapan kişilere rastlamadı.

Ağustos’tan Şubat ayına kadar devam eden av sezonunda avlandıklarını söyleyen belgeli avcılar ise kaçak avcılar nedeniyle sorun yaşadıklarını belirttiler. Bu kişileri gördüklerine yetkili birimlere haber verdiklerini söyleyen avcılar, denetimlerin daha sık yapılmasını istedi.

100 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ

Orman ve Su İşleri 2’nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri Bursa'da toplam 8 bin 500 kişiye avcılık yapabilmeler için belge verdiklerini söyledi. Kaçak avlanan kişilerin yakalanması için 5 ayrı ekibin kurulduğunu belirten yetkililer bu yıl içerisinde belgesi olmadan avlanan ve avlanması yasak olan kuşları vuran kişilere toplam 100 bin 304 TL para cezası kestiklerini, kuşların daha rahat avlanması kuş sesi kaseti kullanılan 140 ses cihazına da el koyduklarını açıkladı.

Yetkililer denetimlerin hafta içi ve hafta sonuda devam edeceğini, yapılan tüm ihbarların değerlendirileceğini söylediler.

SÇ,HT(FK/COŞ)